Националният отбор по волейбол направи страхотен мач и победи шампиона Полша с 3:1 гейма (19:25, 25:23, 25:22, 25:23) във втория си мач от Европейското първенство. След изненадващата загуба от Словакия (2:3) вчера, днес възкръснахме и спечелихме срещу най-тежкия си съперник. От двата мача България събра 4 точки и със сигурност ще играе в следващата фаза.

Последният ни мач в групата е в понеделник от 16:00 часа срещу Германия и при успех имаме шанс да оглавим група “D” и да се класираме директно за четвъртфиналите. Дори и да не го сторим ще участваме в плейофите.

В групата за срещата този път попаднаха Методи Ананиев и Христо Цветанов, като първият няколко пъти влезе в игра. Стартовата шестица бе като в първия двубой – Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Теодор Тодоров, Владислав Иванов-либеро.

Националите започнаха плахо и загубиха първата част, след което показаха воля за победа и без проблем взеха следващите три гейма.

Двубоят започна равностойно до 4:4. След докосната мрежа от страна на българския блок съперникът водеше с 8:7 при първото техническо прекъсване. Последваха няколко грешки на Тодор Алексиев и Полша дръпна с 14:8. Радостин Стойчев реагира и поиска прекъсване. Това не даде резултат и разликата се запази до 18:12. Авансът на поляците скочи на 7 точки при 20:13, който дойде след грешка в българския състав. Поляците продължиха да играят по-концентрирано и дръпнаха с 22:15. Матей Казийски намали до 16:22 и отстъпи мястото си на Методи Ананиев. Полша затвори първата част при 25:19 след атака на Марчин Мозджонек през центъра.

Втората част започна по-добре за българските волейболисти, които поведоха с 8:4. Последваха няколко обрата и на следващото прекъсване Полша имаше аванс от 3 точки – 16:13. България заби 3 поредни точки и изравни при 16:16. Грушка и Кубиак дадоха нов аванс на Полша. Цветан Соколов, който бе заменил Владомир Николов малко преди това, намали до 18:19, но Мозджонек направи 20:18. Теодор Тодоров изравни до 20:20 след единичен блок. При 22:22 Стойчев взе прекъсване, след което Теодор Тодоров записа точка с атака през центъра - 23:22. Андреа Анастази също взе прекъсване. Цветан Соколов и Тодоров спряха с блокада атаката на Михал Кубиак - 24:22. Последва мощна атака на Соколов и България спечели втората част с 25:22.

Импулсът от спечеления гейм продължи и в третата част. За добрата ни игра допринесе чудесното включване на Цветан Соколов. България поведе гейм с 5:3 след контраатака на Теодор Тодоров. Отново Тодоров се пребори за една топка на мрежата за 7:5. Цветан Соколов с мощна атака направи 8:6 за България. Полша изравни при 8:8, но Казийски отново даде аванс на България от 2 точки при 10:8 с технично отиграване. С единичен блок на Тодор Алексиев направихме 16:12 на прекъсването. Преднината на България достигна 5 точки - 18:13. Виктор Йосифов направи 19:14. Разликата нарасна на 6 точки при 20:14. Андреа Анастази взе ново прекъсване. С остра атака през центъра Виктор Йосифов направи 22:16. Блокада на резервата Гжегож Кошок намали разликата до 20:23. Радо Стойчев взе таймаут и след него България стигна до геймбол - 24:20. Бартош Курек намали до 22:24, но Тодор Алексиев заби последната точка в третата част за 25:22 за България.

В четвъртия гейм поведохме рано с 10:5, но Полша стопи аванса ни до 1 точка при 12:13. Нашият тим продължи с по-стабилните изяви и отново дръпна – 18:14. След три последователни точки съперникът се доближи плътно зад нас при 20:21. Родният селекционер поиска прекъсване, след което направихме 22:20. Полша изравни – 22:22. Андрей Жеков намери Йосифов, който с атака през центъра ни изведе напред – 23:22. Курек сгреши и стигнахме до мачбол – 24:22. Анастази веднага пожела пауза. Това помогна на тима му, който отрази мачбол, но последва нова точка за България и 25:23.

БЪЛГАРИЯ - ПОЛША 3:1 (19:25, 25:23, 25:22, 25:23)