Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙМ!

Националният отбор на България победи Словения с 3:0 гейма (25:23, 25:18, 25:22) в първи мач от група "А" на Олимпийската квалификация, която се провежда в зала "Арена Армеец" в София. Припомняме, че само победителят от целия турнир ще получи квота за Олимпиадата в Лондон. Двубоят се играе пред около 7000 зрители, които изпълниха едва наполовина модерното съоръжение. В нашата група са още Сърбия и Испания. Следващият ни мач е срещу Сърбия в сряда от 19:30 часа.

Нашите национали понесоха неприятна новина часове преди двубоя със Словения, след като титулярният разпределител Андрей Жеков се контузи. Титуляр излезе Георги Братоев. Капитанът Владимир Николов също имаше проблеми, получи удар в окото, но излезе в стартовия състав. Николай Пенчев също пропусна срещата заради контузия. В края на втория гейм и Николай Николов получи контузия в левия крак, заради което беше заменен.

Днешната среща продължи 91 минути, като словенците играха равностойно и в доста части от геймовете имаше преднина. Съперникът обаче направи много грешки, което осигури победата на България. Най-резултатен за България стана Матей Казийски с 15 точки, Тодор Алексиев добави 7, с 6 остана Цветан Соколов, а по 5 отеблязаха Владимир Николов и Николай Николов. За Словения 13 точки реализира Тине Урнаут, 12 добави Митя Гаспарини.

Първият гейм започна с лек превес на Словения и колеблива игра на България. Гостите поведоха с 4:2, но нашите изравниха за 5:5 след атака на Владо Николов и блокада на Ники Николов. Първата техническа пауза дойде при 8:6 за Словения след успешна атака на Тине Урнаут и контра на Матей Видич. Последва ново равенство при 10:10 след две грешки на гостите. Нашите обаче също сгрешиха, чрез Владимир Николов от сервис и Тодор Алексиев от атака и Словения поведе с 12:10. Авансът от две точки на гостите се запази и при 16:14. България обаче обърна резултата до 18:16 след атака през центъра и страхотна блокада на Ники Николов и контри на Матей Казийски и Тошко Алексиев. Словения изравни пре 20:20 след нов аут при сервис на Владимир Николов. При 21:20 съдиите дадоха аут при българска атака, като нашите претендираха за точка. След това гостите изравниха за 21:21, след като спасиха три пъти бомбени атаки на “лъвовете”. Радостин Стойчев взе прекъсване при 23:22, а Владо Николов направи 24:22. Словения намали на 23:24 с атака през центъра, а България затвори гейма при 25:23 след изненадваща атака през центъра на Ники Николов.

Във втория гейм България поведе с 4:3 след няколко опита за атаки на гостите, които в крайна сметка пратиха топката в аут. Последва нов аут от страна на словенците и нашите дръпнаха с 5:3. Словения изравни при 5:5 след хубава атака и топка в аут на нашия капитан Владимир Николов. Словения отговори с точка директно от сервис за 6:5, а след това покачи на 7:5 след атака срещу българската тройна блокада. България намали на 6:7, а след това изравни след хубава атака – 7:7. Първото техническо прекъсване дойде в полза на България – 8:7, след като гостите пратиха топката в аут след атака. България дръпна с 9:7 след нов аут на съперника. Словения намали на 8:9, но Цветан Соколов направи блок-аут и резултатът стана 10:8 за нашите. Гостите отново сгрешиха и България поведе с 11:8, а Соколов увеличи преднината ни на 12:8. След успешната наша серия словенците успяха да организират атака и намалиха на 9:12, а след това отбелязаха още една точка за 10:12. Двата отбора си размениха по една точка за 13:11, след което Георги Братоев намери перфектно Цветан Соколов, който заби за 14:11. България поведе с 15:12 след сервис в аут на Ален Пайенк. Тодор Алексиев изпълни сервис, но в аут и резултатът стана 13:15. Алексиев се поправи и реализира точка за 16:13. Матей Казийски реализира за 17:13, след като гостите не успяха да организират своята атака. Последва нов сервис на Виктор Йосифов, гостите отново играха лошо и пратиха атаката си в аут за 18:13. След прекъсване съперникът намали на 14:18, но нашите отново дръпнаха с 5 точки – 19:14. Разликата ни продължи да се увеличава, след като направихме добра блокада за 20:14. При 23:17 Николай Николов получи контузия на левия крак, след като стъпи накриво. Николов веднага беше заменен, а кракът му бинтован. В игра се появи Теодор Тодоров. Гостите изпълниха сервис в мрежата за 24:17. България спечели гейма с 25:18 след атака на Тодор Алексиев.

В началото на третия гейм Словения поведе с 1:0 след блок-аут от ръката на Цветан Соколов. Нашите отвърнаха с две поредни точки за 2:1, но гостите изравниха за 2:2 след пусната топка в центъра на мрежата. Матей Казийски покачи на 3:2. Последва ново равенство – 3:3, след блокаут на нашите. Словения отново поведе с 4:3 след топка аут на българска атака, а Казийски изравни за 4:4 през центъра с бомбена атака. Тодор Алексиев изпълни слаб сервис, гостите организираха добра атака и поведоха с 5:4. Словения сгреши от началния удар и резултатът стана 5:5. Последва аут и от наш сервис и 6:5 за съперника. Словения дръпна със 7:5, взе аванс при първото техническо прекъсване при 8:5, след като нашите не успяха да организират атака, а гостите отвърнаха с удар през центъра на мрежата. Митя Гаспарини изпълни няколко поредни сервиса, а Словения поведе с 9:5, при което Радостин Стойчев поиска прекъсване. Гостите продължиха със страхотната си серия. Гаспарини отново изпълни бомбен сервис, нашите не успяха да организират атака, а контрата на словенците завърши с точка за 10:5 след неубедителна игра на Цветан Соколов. Нашите прекъснаха серията и намалиха на 6:10, но Братоев прати сервис в аут за 11:6. Гостите също сгрешиха при сервиса за 7:11. При следващата атака словенците отново пратиха топката в аут за 8:11. България намали на 9:11 след добра блокада в центъра на мрежата. Матей Казийски отбеляза за 10:11 директно от сервис. Словения поведе с 12:10 след добра атака. Тодор Алексиев направи 11:12 след силен удар, който не остави шансове на словенската блокада. България изравни за 13:13, а гостите поведоха с 14:13, а след това с 15:14. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:15 за съперника. Матей Казийски изравни за 16:16. Георги Братоев изпълни добър сервис, гостите сгрешиха и нашите поведоха със 17:16. Последва нов супер сервис на Братоев, нова грешка на словенците и 18:16. Гостите прекъснаха успешната българска серия и намалиха на 17:18. Капитанът на Словения прати топката в мрежата за 19:17 за България. Съперникът обаче отново се приближи на точка – 18:19. Цветан Соколов направи 21:18 след хубаво подаване и лоша организация на блокадата на словенците. Цветан Соколов покачи на 22:19 след топка по блокадата на словенците. Последва силен сервис на Цецо Соколов, словенците не се организираха и България поведе с 23:19. Словения отбеляза две поредни точки за 21:23, като при втората нашите имаха претенции, че топката е излязла в аут. Тодор Алексиев направи 24:21 след поредица карамболи в две атаки, но в крайна сметка заби категорично топката в полето на съперника. При първия мачбол нашите пратиха топката в аут за 22:24. При следващата атака словнците пратиха топката в аут и България затвори гейма с 25:22, а с това спечели и мача.

БЪЛГАРИЯ - СЛОВЕНИЯ 3:0 гейма (25:23, 25:18, 25:22)

България: Владимир Николов - 5 точки, Николай Николов - 5 точки, Виктор Йосифов - 2 точки, Матей Казийски - 15 точки, Тодор Алексиев - 7 точки, Георги Братоев - 3 точки, Теодор Салпаров – либеро (Тодор Скримов, Теодор Тодоров - 1 точка, Цветан Соколов - 6 точки)
Треньор: Радостин Стойчев

Словения: Андрей Флайс - 6 точки, Митя Гаспарини - 12 точки, Ален Пайенк - 9 точки, Деян Винчич - 2 точки, Тине Урнаут - 13 точки, Матей Видич - 1 точка - Миха Плот-либеро (Клемен Цебул - 4 точки, Рок Сатлер)
Треньор: Веселин Вукович