България победи Словакия с 3:0 (25:20, 25:18, 25:11) в мач от първия ден в квалификационна Група “Д” за Евро 2013 при девойките младша възраст. При слаб зрителски интерес от страна на словенската публика в Нова Горица, момичетата на Иван Петков и Иван Радичев се справиха с първия си противник след 77 минути игра и излязоха начело във временното класиране в групата, съобщава bgvolleball.

Победата обаче не дойде никак лесно. Особено в първите два гейма двата отбора се редуваха с дълги серии от точки, които поддържаха напрежението на терена.

Нашите поведоха с 5:1, а после със 7:2 в началото на първия гейм. При 12:12 обаче резултатът бе изравнен. Българките отново излязоха напред, но след 16:13 три поредни точки за словачките отново възстановиха равенството. След 21:20 младите "лъвици" постигнаха серия от 4 точки и взеха гейма.

Серията на българските девойки продължи и в следващата част и те поведоха с 5:0. Още при 7:7 обаче резултатът отново беше равен. Нови 5 поредни точки за трикольорките доведоха резултата до 12:7. Последва серия от 4 точки за Словакия и 12:11. Оттук нататък българките вече наложиха своето надмощие благодарение на по-убедителната си игра в нападение, дръпнаха напред в резултата и затвориха гейма при категоричното 25:18.

В третата част момичетата на Иван Петков вече бяха още по-безапелационни. Те поведоха с 6:1 и с 10:3, след което поредица от 8 точки доведе резултата до 18:4 и на практика предреши мача. Словачките взеха глътка въздух до 18:7, но после нашите отново ги “подхванаха” и ги разгромиха с крайното 25:11.

Топреализатор на мача стана Гергана Димитрова със 17 точки за победителките. Диагоналът на България Тереза Иванова добави 12 точки, цели 5 от които директно от начален удар. Нашите нанизаха общо 11 аса в мача. Най-резултатна за Словакия бе Луциа Микшикова с едва 7 точки.

Утре България излиза срещу Израел отново от 21:00 часа.