Младежкият ни национален отбор по волейбол се класира на финал на Европейското първенство в Беларус. Момчетата на Николай Желязков победиха много трудно Холандия с 3:0 (29:27, 26:24, 25:20) във втория полуфинал, игран тази вечер в зала "Бобруйск Арена" в Бобруйск. В спор за златните медали нашите ще спорят с Русия. Финалът е на 5 септември (неделя) от 17,30 часа.

За последно нашите постигнаха подобен голям успех през 1986 година, когато станаха шампиони на Стария континент. Водени от треньора Брунко Илиев българските младежи печелят първенството, което е проведено в България.

Президентът на Българска федерация по волейбол инж. Данчо Лазаров изгледа на живо в хокейната зала за 700 зрители в Бобруиск полуфинала заедно с ген. секретар на централата Станислав Николов и члена на управителния съвет Тодор Дапев.

Ники Желязков заложи на титулярите Венцислав Рагин, Борислав Георгиев, Николай Пенчев, Венцислав Трифонов, Жани Желязков, Пламен Драгиев и либерото Антон Василиев, който игра с маска на лицето. Българските волейболисти бяха максимално затруднени от холандците в първите два гейма, които трябваше да спорят до 29:27 и 26:24, но пък в третата част от рано натиснаха 8:4 и 12:6, с което си заслужиха място в Топ 2 на Европа и място на финала.

В подготовката си за участие не Европейското миналия месец играхме три контроли с Русия в Самоков. Момчетата на Николай Желязков спечелиха категорично и трите мача./БЛИЦ

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:0 гейма (29:27, 26:24, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Венцислав Рагин, Борислав Георгиев, Николай Пенчев, Венцислав Трифонов, Жани Желязков, Пламен Драгиев - Антон Василиев-либеро
Старши треньор: Николай Желязков

ХОЛАНДИЯ: Весел Кеминк, Тийс Тер Хорст, Флорис Ван Реком, Фабиан Досет, Сьорд Хугендоорн, Михаел Паркинсон - Терк Дерксен-либеро
Старши треньор: Рон Звервер