Националният отбор на Бразилия по волейбол спечели за осми път в своята история Световната лига. "Селесао" победи в изключително зрелищен и драматичен финал Сърбия с 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12), игран пред близо 23 000 зрители в зала "Белградска арена" в сръбската столица. Двата тима играха тайбрек, след като първо Бразилия поведе с 1:0 гейма, сърбите обърнаха развоя на двубоя до 2:1, но “селесао” изравни за 2:2.

В петия решителен гейм бразилците поведоха с 2:0 след мощна атака на Леандро Висото, но домакините веднага обърнаха до 2:3 след атака на Иван Милкович и грешки в атака на Жиба и Лукаш Сааткамп, а след това с 3:5 след фантастичен ас на Милкович, след което бразилският селекционер Бернардиньо да поиска тайм-аут. Независимо от това размяната на игралните полета дойде при резултат 8:5 за "плавите" след грешка от начален удар на Жиба.

Последваха две блокади на Сааткамп и Мурило Ендрес срещу звездата на сърбите Милкович и 7:8. Бразилците изравниха за 10:10 и дори поведоха с 11:10 след блокада на Сааткамп срещу Никола Ковачевич и атака на Мурило Ендрес, която дойде след невероятно спасяване с крак на Сааткамп и тайм-аут за Игор Колакович и Сърбия. Бразилците увеличиха преднината си на 12:10 след грешка на Милкович, а след това с 14:11 след блок-аут на Висото. В крайна сметка бразилските волейболисти спечелиха с 15:12 след страхотна атака на Жиба.

Най-резултатен за новите шампиони бе за пореден път съотборникът на Матей Казийски в БГ Тренто Леандро Висото Невеш с невероятните 29 точки, а Мурило Ендрес и Лукаш Сааткамп добавиха по 15 точки. Суперзвездата на бразилците Жиба се отчете с 13 точки.

Феноменалният Иван Милкович завърши с 28 точки за "плавите".

По този начин Бразилия спечели за осми път Световната лига, с което изравни досегашния рекорд на Италия. Досега “селесао” бе печелил най-комерсиалния волейболен турнир през 1993, 2001 и от 2003 до 2007 година включително. От друга страна за сърбите това е четвърти загубен финал в лигата, след като през миналата загубиха от бъдещия тогава олимпийски шампион САЩ с 1:3 гейма, а преди това през 2003 и 2005 година отново от "селесао"./БЛИЦ

Бразилия – Сърбия 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 23:25, 15:12)

Бразилия: Бруно Резенде 6, Сидао 11, Леандро Висото Невеш 29, Жиба 13, Мурило Ендрес 15, Лукаш Сааткамп 15 - Серджо-либеро (Ривалдо, Марлон Яред, Родригао, Жоао Пауло Тавареш)
Старши треньор: Бернардо Резенде

Сърбия: Боян Янич 9, Драган Станкович 10, Никола Гърбич 2, Милош Никич 3, Иван Милкович 28, Марко Подрасчанин 9 - Никола Рошич-либеро (Новица Бийелица, Никола Ковачевич 5, Владо Петкович, Андрия Герич 1, Саша Старович 2)
Старши треньор: Игор Колакович (Черна гора)