Националният отбор по волейбол постигна уникална победа срещу лидера в групата Куба. Момчетата на Силвано Пранди обърнаха мача от 0:2 гейма до 3:2, след перфектна игра в тайбрека. Отделните части завършиха при 13:25, 23:25, 25:23, 26:24 и 15:10. Срещата се игра в претъпканата зала “Конгресна” във Варна, а на нея присъстваха бъдещият премиер Бойко Борисов, президентът Георги Първанов и чешкият му колега Вацлав Клаус.

С най-много точки за нашите се отчете Матей Казийски - 22, а 21 добави Владо Николов. За кубинците Микаел Санчес заби 19 точки, а Вилфредо Леон добави още 15.

Първият гейм започна добре за нашите като те поведоха с 3:1. Латиноамериканците обаче заиграха по-концентрирано и стигнаха до 8:4 на първото прекъсване. Второто дойде при 13:6 в тяхна полза. След него момчетата на Силвано Пранди направиха уникална серия от 4 поредни точки до 10:13. Куба започна отново да печели и стигна до 18:12. Нашите отбелязаха още само една точка и загубиха гейма с 13:25.

Вторият гейм бе равностоен. Двата тима играха точка за точка, като най-голямата разлика, за който и да е отбор бе 2 точки. На 20-ата точка Куба изравни, а при 22:22 треньорът им поиска прекъсване. Последваха нови две техни точки и една наша. След ново прекъсване тройната им блокада проработи и спечелиха с 25:23.

Третият гейм бе копие на втория и не се стигаше до големи разлики. Първо водехме със 7:5, след това губехме с 12:15. Изравнихме за 19:19 и отбелязахме две точки, а Куба върна 1 за 21:20. При 24:23 Пранди поиска прекъсване, след което Матей Казийски реализира 25-ата точка за България.

В четвъртия гейм водехме макар и с по 1 точка почти през цялото време. Точка за точка стигнахме до 22:21, при което кубинците поискаха прекъсване. След него изравниха – 22:22. Гайдарски вкара с атака през центъра, но Симон изравни. Последва точка на Матей Казийски, но Доминоко направи 24:24. Христо Цветанов изведе българите напред, а след това кубинците сгрешиха и спечелихме с 26:24.

В тайбрека кубинците ни поведоха набързо с 6:3, а след прекъсването стана 8:5. Изравнихме, след което започнахме да трупаме точки. При 12:10 спечелихме три последователни точки и взехме гейма с 15:10 и мача с 3:2./БЛИЦ

БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:2 (13:25, 23:25, 25:23, 26:24, 15:10)

България: Андрей Жеков 5, Владимир Николов 21, Матей Казийски 22, Христо Цветанов 9, Мартин Пенев 3, Светозар Иванов 2 - Теодор Салпаров-либеро (Методи Ананиев 6, Тодор Алексиев 3, Красимир Гайдарски 6, Георги Братоев, Цветан Соколов)
Старши треньор: Силвано Пранди (Италия)

Куба: Райдел Йерезуело 5, Йоандри Леал 14, Вилфредо Леон 15, Роберланди Симон 9, Микаел Санчес 19, Османи Камехо 6 - Густаво Алварес-либеро (Оделвис Доминико 11, Кейбер Гутиерес, Йоандри Диас, Роландо Сепеда 1, Мигел Далмау)

Старши треньор: Орландо Блекууд