Юношеският национален отбор на България ще играе на финал на Световното първенство! Малките "лъвчета", които са водени от Мартин Стоев, се наложиха с 3:2 (14:25, 25:21, 25:20, 20:25, 15:13) в епичен трилър над Русия и ще играят за първи път за златните медали в нашата история в този спорт.

До момента най-доброто класиране на България на световно първенство за юноши до 19 години е на първия шампионат през1989 година, когато печели бронзовите медали.

Руснаците започнаха  по-добре двубоя и натрупаха преднина от 3 точки, която постепенно стана 8, за да завърши първия гейм при аванс от 11 точки за съперника ни - 25:14.

В следващите два гейма обаче отборът на Мартин Стоев дръгна мощно и не пзовли нито за миг да загуби предимството си. Русия почти стигна до равенство в края на втория гейм, но "лъвчетата" не отстъпиха и отново възвърнаха аванса си и изравниха, а след това и поведоха в резултата с още по-силно изигран гейм - 25:20.

В четвъртият гейм Русия се вдигна. "Братушките" дръпнаха в началото с 4 точки и дори таймаутът на Стоев не помогна. Разликата набъбна до 17:10 и стана ясно, че ще се играе тайбрек. Той дойде след като съперникът ни спечели четвъртата част с 25:20.

Тайбрекът вървеше много оспорвано и точка за точка. Руснаците обаче забиха ас за 10:9,а  след това и за 11:9. След грешка на Мозухин България стигна до изравняване при 12:12. Николов изпълни сервис, но право в мрежата – 12:13. Той се реабилитира при последвалата точка – 13:13, а зрелищна атака от българите направи така, че имахме първи шанс да затворим мача. България взе мача с блокада – 15:13.

Winbet - победата е на върха на пръстите! (18+)

На финала в Техеран България очаква победителя от втората полуфинална среща между домакините от Иран и Полша, които играят по-късно днес.

Финалът е утре (2 септември) от 17,30 часа българско време, а преди това от 14,30 часа ще бъде битката за бронза.