Волейболистите на Италия спечелиха олимпийската квалификация в „Арена Армеец София”, след като на финала победиха Германия с 3:2 (25:22, 26:24, 19:25, 22:25, 15:12).

На крилете от победата над България вчера, днес Германия започна ударно финала и взе добър аванс при 4:0. Ас на кошмара за българското посрещане Джьорджи Грозер доведе резултата до 6:2. Адзурите обаче постепенно вдигнаха оборотите и изравниха при 9:9. От тук до края на гейма нещата тръгнаха точка за точка и двата тима взимаха лека преднина в отделни периоди. В крайна сметка обаче рутиниран състав на Италия затвори гейма при 25:22 в своя полза.

Втората част започна с разигравания точка за точка, като нито един от двата тима не съумя да се откъсне. Италианците бяха напред при двете технически прекъсвания – 8:7 и 16:15. Две технични нападения на Маркус Поп по правата от зона четири дадоха аванс от две точки на Германия при 19:17. Геймът изглеждаше в ръцете на възпитаниците на Фитал Хайнен при 22:19, но Адзурите не бяха казали последната си дума и изравниха при 23:23, а след това и триумфираха след блок срещу Грозер за 26:24.

За Бундестима нямаше време за драми след загубените две части и играчите на Фитал Хайнен дадоха всичко от себе си в третия гейм. Усилията им се възнаградиха с преднина от четири точки при 8:4 и от шест при 16:10 и 17:11. Тук Адзурите опитаха щурм за спечелването на гейма и съумяха да намалят до 15:17, но все пак германците не допуснаха изненада и спечелиха с 25:19.

В четвъртата част играта бе изключително равностойна като Германия на няколко пъти пробва да се откъсне с по-голяма преднина и водеше с 16:13, но ас на Зайцев намали до 16:17. Все пак в последните разигравания момчетата на Фитал Хайнен демонстрираха по-здрави нерви и вкараха мач в тайбрек след 25:22.

Решителният пети гейм започна кошмарно за Бундестима и Италия поведе с 8:3. Германците намалиха до 7:9, но скоро авансът на „адзурите” отново бе неспасяем при 12:8. В крайна сметка Италия спечели с 15:12 и си осигури квота за Олимпиадата в Лондон това лято.