Националният отбор по волейбол на България за жени не успя да се класира на финал в Европейската лига. Момичетата водени от треньора Драгутин Балтич паднаха тежко с 0:3 гейма (18:25, 21:25, 18:25) от домакина Турция. Българските волейболистки не успяха да повторят постижението си от миналата година, когато с треньор Драган Нешич стигнаха до финала, който загубиха от Сърбия. В миналогодишното издание българките надделяха в полуфинал именно над Турция с 3:2 след драматичен тайбрек. Тогава нашите поведоха с 2:0 гейма, съперничките изравниха за 2:2, но “лъвиците” стигнаха до успеха с 15:13 в тайбрека. В събота (16 юли) българките се изправят срещу Чехия в малкия финал, а за златото ще спорят домакините от Турция и настоящия шампион Сърбия.

В първия гейм нашите момичета тръгнаха добре и поведоха с 4:2. Турция изравни при 5:5 след блок-аут на Нериман Йозсой и ас на капитанката Еда Ердем и дори дръпнаха при 8:6 след пусната топка на Йозсой и контра през центъра на Бахар Тьоксой. България веднага изравни при 8:8 след блокада на Христина Русева. Двата отбора продължиха равностойно до 14:14, след което туркините отново излязоха напред в резултата при 16:14 за второто техническо прекъсване. Домакините поведоха със 17:14, след това Еда Ердем и звездата Неслихан Дарнел направиха 20:14. Туркините затвори гейма при 25:18.

Във втория гейм домакините започнаха с 3:0 след блокада на Дарнел, аут на Ева Янева и ас на Нериман Йозсой. До първата техническа пауза разликата нарасна до 8:4 след грешка на българската разпределителка Диана Ненова. Разликата се запази до 14:10, след което българските момичета намалиха на 14:12 след ас на Христина Русева и блокада на Добриана Рабаджиева. Второто прекъсване дойде при 16:12 за Турция. Двата отбора продължиха равностойно до 21:17, след което възпитаничките на Драгутин Балтич стопиха изоставането си на 21:19 след атака на Христина Русева и контра от втора линия на Емилия Николова. Туркините взеха гейма с 25:21 след контра през центъра на Бахар Тьоксой.

В началото на третия гейм Драгутин Балтич започна с Лора Китипова на мястото на Диана Ненова. След като българките поведоха с 3:1, домакините изравниха при 3:3 след аут на Елица Василева и блокада на разпределителката Йозге Кирдар. Домакините дръпнаха в резултата с 8:5 при първото техническо прекъсване след блокада на Нериман Йозсой и ас на Еда Ердем. България намали до 11:10 след атаки на Русева и Еми Николова и грешка на туркините. Волейболистките на Турция си върнаха преднината при 14:11 след блокада на Гюлдениз Йонал и тайм-аут за Драгутин Балтич. Въпреки това разликата се запази до 16:13 след технично отиграване на Йозге Кирдар. Преднината на турския тим продължи да расте до 21:15 след поредна успешна атака на Нериман Йоксой, след което възпитаничките на бразилеца Марко Мота затвориха гейма при 25:18, а с това и мача с 3:0.

Турция - България 3:0 (25:18, 25:21, 25:18)