България остана със сребро от Европейското първенство по волейбол за младежи. Националите загубиха с 1:3 гейма (25:23, 20, 25, 15:25, 21:25) от Русия. По-рано през деня Беларус победи трудно Холандия с 3:2 гейма (21:25, 25:23, 25:20, 22:25, 15:10) и взе бронзовите медали.

Младите национали започнаха страхотно с три поредни точки. Постепенно се стигна до равенство при 5:5 и съперникът имаше предимство – 8:7 на първото прекъсване. След него разликата набъбна на 4 точки в полза на “сборная” – 14:10. “Лъвчетата” я стопиха на 1-2 точки, но едва при 21:21 имаше ново равенство. В този момент треньорът на съперника Сергей Шляпников поиска прекъсване. След него си разменихме по 1 точка и взехме нови две за 24:22. Шлапников отново поиска почивка. Синът на треньора Николай Желязков Жани изпълни сервис, но Русия взе точката. Прекъсване този път поиска българския наставник. При подновяването на играта успяхме да вземем точката при третата си атака – 25:23.

Вторият гейм вървеше равностойно, но завърши зле за нас. Първоначално дръпнахме с 1-2 точки и разликата бе в този интервал до 21:19 в полза на съперника. Ники Желязков поиска прекъсване. След него си разменихме по една точка, но съперникът показа класа на сервис и взе частта с 25:20 точки.

Третият гейм започна катастрофално за нас. Съперникът поведе с 4:0. Прекъсването не помогна и продължихме да грешим при посрещането. Първото техническо прекъсване бе при 3:8 в полза на Русия. При 5:9 съперникът взе 7 поредни точки за 16:5. До края на частта спечелихме 10 точки и загубихме с 15:25.

В четвъртия гейм стартирахме с 3 точки, но Русия направи 4:4. отново съперникът започна да трупа преднина. Този път не им позволихме да направят голяма разликата, като при 11:11 и 14:14 успяхме да изравним. Двата тима се вкопчиха в здрава битка точка за точка и ту единия бе напред, ту другия. “Сборная” първа взе 20-ата точка при 20:19, след което още една – 21:19. До края съперникът показа нерви и спечели частта с 25:21, с което и мача с 3:1 гейма.

Русия: Игор Филипов, Александър Сафонов, Дмитрий Ковальов, Олег Центалович, Андрей Колесник, Иван Никишин - Алексей Кабешов-либеро

България: Венцислав Рагин, Борислав Георгиев, Николай Пенчев, Венцислав Трифонов, Жани Желязков, Пламен Драгиев - Антон Василиев-либеро