Полша не само защити световната си титла във волейбола, но и звездата на тима Бартош Курек беше определен за най-полезен играч на шампионата, който се проведе в България и Италия. Така той наследява сънародника си Мариуш Влазли като носител на приза.

30-годишният диагонал стана и най-резултатният играч на Световното. Той завърши със 171 точки. Втори остана американецът Мат Андерсън със 163, а трето място в класацията зае бразилецът Уолъс де Соуса със 157 т.

Световната федерация по волейбол (FIVB) определи и символичния отбор на планетарния шампионат. Очаквано в него попаднаха предимно играчи от финалистите Полша и Бразилия, както и от бронзовия медалист САЩ.

ИДЕАЛЕН ОТБОР НА СВЕТОВНОТО ПО ВОЛЕЙБОЛ
Посрещачи: Михал Кубиак (Полша), Дъглас Соуса (Бразилия)
Централни блокировачи: Лукас Сааткамп (Бразилия), Пьотър Новаковски (Полша)

2002 г. Маркос Милинкович (Аржентина)
2006 г. Жилберто Годой Фильо – Жиба (Бразилия)
2010 г. Мурильо Ендрес (Бразилия)
2014 г. Мариуш Влазли (Полша)
2018 г. Бартош Курек (Полша)
* Наградата за най-полезен играч (MVP) на световни първенства по волейбол се връчва от 1986 г.