Националният отбор по волейбол спечели бронзовите медали от европейското първенство в Турция. Момчетата на Силвано Пранди играха невероятно и биха Русия с 3:0 гейма (25:18, 26:24, 25:21). На срещата в Измир присъстваха президентът Георги Първанов и спортният министър Свилен Нейков.

Това е първият ни медал от първенства на стария континент от 26 години насам. За последно взехме бронз в Берлин през 1983-а. Най-големият ни успех е среброто през 1951 година в Париж, като имаме още две трети места – Букурещ през 1955 година и Варна през 1981-а.

Момчетата на Силвано Пранди влязоха добре в мача и поведоха с 2:0. Постепенно увелиха разликата си на три точки, като с добри изяви се отчете Виктор Йосифов. Тодор Алексиев направи 8:5 и след няколко разменени точки върна преднината ни на 12:9. По-добрата ни игра позволи да дръпнем с 4 точки, който след 18:14 не изпуснахме. Напротив увеличавахме ги постепенно и взехме гейма с 25:18 за 25 минути игра.

Вторият гейм започна с две точки на Андрей Жеков, втората от които ас. Дръпнахме в резултата с 4:3, след което стана 6:3. При 8:4 Давиде Баньоли поиска прекъсване. Разликата стана пет, а после и 6 точки – 15:9. Съперникът постепенно изравни и след 3 поредни точки водехме само с 20:19. Матей Казийски ни донесе нова точка, но Русия я върна. Последва борба точка за точка, като винаги водехме, но “сбрная” изравняваше. В решителните моменти с добри изяви се отличиха Андрей Жеков, Виктор Йосифов и Тодор Алексиев. При 25:24 в наша полза капитанът Владо Николов вкара ас и взехме втория гейм след 28 минути.

Третият гейм не започна добре за нас, като Русия определено опитваше да се върне в мача. Съперникът поведе с 5 точки – 10:5 и го увеличи 13:7. Матей Казийски намали, след което започнахме да намаляваме разликата. Цветан Соколов се появи и реализира за 16:17. Отново загубихме инициативата и разликата се върна – 16:19 в наш ущърб. Изравнихме и отново чрез Соколов излязохме напред за първи път в гейма. Андрей Жеков направи 21:20. С невероятни изяви и четири точки на Казийски спечелихме гейма с 25:21 и мачът с 3:0./БЛИЦ

България: Андрей Жеков (2), Владимир Николов (10), Матей Казийски (14), Тодор Алексиев (11), Христо Цветанов (3), Виктор Йосифов (9), Теодор Салпаров - либеро (Красимир Гайдарски, Методи Ананиев, Цветан Соколов (8)
Треньор: Силвано Пранди (Италия)

Русия: Сергей Гранкин, Максим Михайлов, Александър Волков, Юрий Бережко, Сергей Тетюхин, Алексей Казаков, Алексей Вербов-либеро (Денис Бирюков, Вадим Хумуцких, Семьон Полтавский)
Треньор: Даниеле Баньоли (Италия).