Националният отбор по волейбол на България за юноши старша възраст спечели и втория си мач на Балканското първенство в Нов Дойран (Македония) и почти си осигури участие в полуфиналите този уикенд. Лъвчетата разгромиха отбора на Молдова с 3:0 (25:16, 25:15, 25:18) и оглавиха временното класиране в Група B.

В мача на практика нямаше никаква интрига и старши треньорът Николай Желязков си позволи да използва всичките си налични състезатели в игра и да изпробва различни постройки на отбора. С много силни показатели се отличиха двамата български центрове Венцислав Трифонов и Венцислав Рагин, които единствени, освен либерото Антон Василиев, бяха в стартовата седморка на българския тим и за трите гейма. Рагин стана и топреализатор на срещата с 10 точки при 75% успеваемост на атаката. Още по-висок процент, 83, по този показател регистрира Трифонов. Отлично се включи от ъгъла и вторият разпределител Добромир Димитров, който по време на втората част замени капитана Борислав Георгиев и остана на терена до края.

Днес момчетата на Николай Желязков и Георги Петров излизат срещу последния в класирането Албания в последния си мач от груповата фаза, като един спечелен гейм би бил достатъчен на трикольорите, за да се класират сред най-добрите четири.

Любопитно е да се отбележи и парадоксът, че, ако Лъвчетата бяха подарили един гейм на Молдова във вчерашния мач, те щяха да са 100% сигурни за полуфиналите. Тогава Албания със сигурност щеше да остане на последното място в групата, дори да победи днес България с 3:0, и този резултат нямаше да се брои в актива на нашите при сравняването им с останалите втори отбори в групите и те щяха да попаднат във финалната четворка като най-добър втори отбор.

Статистиката на българския отбор в срещата срещу Молдова:
България: Борислав Георгиев - 3 точки (2 аса, 1 атака, 0 блокади), Жани Желязков - 9 (0, 8, 1), Николай Пенчев - 8 (2, 6, 0), Петър Каракашев, Венцислав Трифонов - 7 (0, 5, 2), Венцислав Рагин - 10 (1, 6, 3), либеро Антон Василиев, Пламен Драгиев - 7 (2, 4, 1), Добромир Димитров - 2 (2, 0, 0), Златан Йорданов - 2 (0, 2, 0), Илиян Божков - 4 (0, 3, 1), Иван Иванов, старши треньор Николай Желязков