Девойките на България направиха втори успешен мач в Габрово в домакинската си квалификация за Световно първенство, побеждавайки основния си съперник в Група C Сърбия с 3:1 (25:21, 25:20, 26:28, 25:20).

Първите два гейма преминаха сравнително гладко, макар и при променлива преднина за българките в резултата, съобщи bulgarianvolley. Те не допуснаха съперникът да вземе инициативата и поведоха с 2:0 гейма.

Най-завързан беше третият гейм. Сръбкините поведоха за първи път в резултата при 10:9 и успяха да увеличат аванса си на 3 точки преди българките да се върнат в гейма за 17:17. При 26:25 за Сърбия се наложи смяна на българския диагонал Емилия Николова, която получи болезнена контузия в коляното след приземяване при атака и сръбкините взеха гейма с 26:26.

Гостенките тръгнаха силно и в четвъртата част и набързо поведоха с 6:3. Последваха обаче 6 безответни точки за България. На второто техническо прекъсване резултатът беше вече 16:10, а в края на гейма - 25:20 за България.

Топреализаторка на мача стана Елица Василева с 23 точки. Емилия Николова завърши само с две точки по-малко, макар че игра само в първите три гейма. Добриана Рабаджиева пък разсипа съперника от асове, регистрирайки цели 5 в този двубой.

Утре предстои последният мач на България в тези квалификации - срещу тима на Белгия, като евентуалната трета победа ще ни гарантира първото място, а с това и квота за Световното първенство в Мексико. В момента се играе вторият мач за днес между Белгия и Австрия./BLIC

България: Цветелина Николова 4 точки (1 ас, 0 атаки, 3 блокади), Емилия Николова 21 (2, 18, 1), Добриана Рабаджиева 19 (5, 14, 0), Елица Василева 23 (1, 17, 5), Виктория Григорова 8 (0, 4, 4), Христина Русева 5 (0, 3, 2), либеро Кристин Колчагова, Виолина Николова, Десислава Николова, Весела Бончева, Габриела Цветанова 4 (0, 3, 1), старши треньор Стоян Гунчев