Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Националният отбор на България по волейбол излиза срещу Куба в мач за 3/4 място в Световната лига от 17:30 часа днес в зала “Арена Армеец”. Нашите загубиха полуфинала вчера от Полша с 0:3, а Куба падна от САЩ също с 0:3.

За четвърти път в историята на Световната лига (турнирът започва от 1990 година) България стига до Топ 4. Никога обаче не сме играли финал. В четирите участия, включително и днес, отборът е участвал в малкия финал, т.е. за спечелване на третото място и бронзовите медали.

За първи път “трикольорите” стигат до мач за бронза през 1994 година. Тогава губим от Бразилия с 2:3 гейма (10:15, 15:12, 10:15, 15:12, 8:15). Любо Ганев е определен за най-добър изпълнител на начален удар в турнира. Италия печели Световната лига след успех над Куба на финала с 3:0 гейма.

Второто ни участие в малък финал е десет години след първото, през 2004 година. С треньор Брунко Илиев печелим предварителната група, в която са Полша, Франция и Япония и се класираме на финалите в Милано. Губим от Бразилия с 1:3 на полуфинал и играем със Сърбия за третото място. Падаме с 0:3 гейма (23:25, 19:25, 20:25). Матей Казийски и Пламен Константинов са най-резултатни с по 11 точки, 6 добавя Владимир Николов. В състава са още: Евгени Иванов, Христо Цветанов, Андрей Жеков, Светозар Иванов, Данаил Михайлов, Николай Иванов, Теодор Салпаров, Костадин Стойков и Красимир Стефанов. За сърбите блестят Иван Милкович и Владимир Гърбич, които нанизват съответно 15 и 13 точки. Бразилия печели Световната лига след успех срещу Италия с 3:1 гейма на финала. Матей Казийски е най-добър изпълнител на начален удар на турнира.

През 2006 година е последното ни участие в малък финал. Тогава сме в предварителна група с Куба, Южна Корея и Египет. Печелим я безапелационно с 10 победи и 2 загуби, Куба остава на второ място и не успява да играе на финалите в Русия. На финалната фаза сме в група с Бразилия и Италия. Правим невероятни мачове, бием и двата съперника с по 3:0 гейма. Треньор е Мартин Стоев, помага му Владислав Тодоров. Следва плейофна група, в която играем срещу Сърбия. Побеждаваме ги с 3:0 гейма и се класираме за Топ 4. На полуфинала срещаме силния отбор на Франция, който ни побеждава с 3:0 гейма (25:21, 25:20, 25:20). В малкия финал играем с Русия и падаме с 0:3 гейма (20:25, 19:25, 19:25). Бразилия отново печели Световната лига, след като на финала побеждава Франция с 3:2 гейма. Андрей Жеков е избран за №1 при разпределителите на турнира, а Матей Казийски за най-добър посрещач.

България е в предварителна група “В” с Бразилия, Гърция и САЩ

*България е на второ място в групата със 7 победи и 5 загуби - играе на финалите

1995 година – България завършва на 5-о място, шампион Италия
България е в предварителна група “В” с Гърция, Италия и Холандия - играе на финалите

*България е на второ място в група "В", след като завършва с 9 победи и 3 загуби

1996 година – България завършва на 8 място, шампион Холандия
България е в предварителна група “В” с Гърция, Италия и Холандия - не играе на финалите

1997 година – България завършва на 6 място, шампион Италия
България е в предварителна група “А” с Бразилия, Аржентина и Япония - играе на финалите

*България излиза от групата, след като завършва на 2-о място с 9 победи и 3 загуби

1998 година – България завършва на 7 място, шампион Куба
България е в предварителна група “А” с Куба, Южна Корея и Испания - играе на финалите

*България излиза от групата, след като завършва на 1 място с 10 победи и 2 загуби

1999 година – България не участва, шампион Италия
2000 година – България не участва, шампион Италия
2001 година – България не участва, шампион Бразилия
2002 година – България не участва, шампион Русия

2003 година – България завършва на 5 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “С” със Сърбия и Черна гора, Холандия и Куба - играе на финалите

2004 година – България завършва на 4 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “В” с Франция, Полша и Япония - играе на финалите

2005 година – България завършва на 5 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “В” с Куба, Италия и Франция - не играе на финалите

2006 година – България завършва на 4 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “D” с Куба, Южна Корея и Египет - играе на финалите

*България излиза от групата, след като завършва на 1 място с 10 победи и 2 загуби

2007 година – България завършва на 5 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “D” с Полша, Китай и Аржентина - играе на финалите

2008 година – България завършва на 7 място, шампион САЩ
България е в предварителна група “С” със САЩ, Финландия и Испания - не играе на финалите

2009 година – България завършва на 10 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “С” с Куба, Русия и Япония - не играе на финалите

2010 година – България завършва на 7 място, шампион Бразилия
България е в предварителна група “А” с Бразилия, Южна Корея и Холандия - не играе на финалите

2011 година - България завършва на 5-о място, шампион Русия
България е в предварителна група "В" с Русия, Германия и Япония - играе на финалите
*България излиза от групата, след като завършва на 2 място с 7 победи и 5 загуби. На финалите България е в група с Аржентина, Полша и Италия и завършва на 3-о място, не се класира за следващата фаза.

2012 година -
България е домакин на турнира и се класира директно. Играем в група с Германия и САЩ и се класираме за Топ 4.