Националният отбор по волейбол записа първа победа във финалите от Световната лига за мъже. В третия си мач от група “Е” бихме Италия с 3:0 (25:22, 25:22, 25:21) гейма и запазваме шансовете си за класиране на полуфиналите. За целта обаче Аржентина трябва да ни помогне и да победи домакина Полша в късния двубой тази вечер. Срещата е от 21:00 часа българско време.

Националният селекционер Радостин Стойчев направи само една промяна в стартовия състав. На мястото на Цветан Соколов, който вчера показа признаци на умора, титуляр започна капитанът на тима Владимир Николов, който е възстановен от контузията си.

В първия гейм нашите поведоха с 3:1, а при първото техническо прекъсване резултатът вече беше 8:4 за "лъвовете". След това грешките ни зачестиха и съперникът направи обрат и излезе напред в резултата - 16:15 при второто прекъсване. Изравнихме при 18:18 и започна игра точка за точка до 20:20. В този момент нашият тим показа здрави нерви и поведе с 24:21 след страхотна атака на Матей Казийски. При първия мачбол не успяхме, но спечелихме втория след точка на Владимир Николов.

И във втората част започнахме уверено и поведохме с 4:1, разликата набъбна на 5 точки при 8:3 на първото техническо прекъсване. Последваха точки на Владо Николов, Теодор Тодоров и Матей Казийски и 11:5 в наша полза. За съжаление Иван Зайцев се разигра и Италия намали до 9:11. На второто прекъсване пак водехме – 16:13. След подновяването на играта “скуадра адзура” изравни до 16:16 и двата тима се вкопчиха в битка точка за точка до 20:19 в наша полза. С ас на Андрей Жеков поведохме с 2 точки – 21:19. Тимът ни стигна до геймбол при 24:21, но го пропуснахме също като в първия гейм. Отново имахме късмет при втория и затворихме частта при 25:22.

Италия започна нахъсано в третия гейм, но нашите продължиха да са на ниво и резултатът вървеше точка за точка. След няколко равенства, Казийски ни изведе за 4:3, а с тройна блокада направихме 5:3. След това Тодор Алексиев реализира за 6:4. Резултатът стана 7:7, след което Тодор Алексиев направи добра атака и поведохме с 8:7 при първото техническо прекъсване. Андрей Жеков направи блок за 9:8, а след това Теодор Тодоров за 11:9. Матей Казийски запази аванса ни от 2 точки при 13:11, Тодор Алексиев беше безпощаден по диагонала за 15:14. Бути изравни - 15:15, но при след грешка от сервис за Италия поведохме с 16:15 при второто техническо прекъсване. Последваха две точки за нас, като Владо Николов първо направи блокада, а след това заби ас за 18:15. Стигнахме до геймбол при 24:21, след което затворихме гейма при 25:21, а с това спечелихме и мача с 3:0 гейма./БЛИЦ

БЪЛГАРИЯ – ИТАЛИЯ 3:0 (25:22, 25:22, 25:21)

България: Андрей Жеков (3 точки), Владимир Николов (16), Теодор Тодоров (7), Виктор Йосифов (8), Матей Казийски (12), Тодор Алексиев (6), Владислав Иванов-либеро (Георги Братоев, Николай Панчев)

Италия: Драган Травица (4 точки), Михал Ласко (11) Емануеле Бирарели (4), Симоне Бути (3), Кристиан Савани (8), Иван Зайцев (15), Андреа Бари-либеро (Габриеле Маруоти, Доре Дела Лунга)