Женският национален отбор по волейбол на България победи Румъния с 3:1(24:26, 25: 21, 25:21, 25:21) в контролна среща, играна в помощната зала на “Арена Армеец”. Това е първи успех за новия селекционер Марчело Абонданца, който замени Драгутин Балтич и временния му наследник Димо Тонев.

В състава на нашите се завърнаха трите опитни волейболистки – Ева Янева, Мария Филипова и Диана Ненова. Момичетата бяха отстранени по различни причини от предишния селекционер Балтич. Най-големият скандал се заформи с капитанката Ева Янева, която дори беше наказана за 2 години, но след това амнистирана.

Успехът на националките беше изгледан от ръководството на БФ Волейбол начело с президента Данчо Лазаров. Новата капитанка на тима Страшимира Филипова стана най-резултатна с 21 точки, Ева Янева добави 20, а Елица Василева – 17. В петък от 15 часа е втората проверка преди нашите да заминат за предолимпийската квалификация в Баку.

В първия гейм българките започнаха лошо и изоставаха с 0:6 и 3:11. В края на гейма нашите поизравниха играта и резултата стана 22:20 за румънките, които все пак спечелиха с 26:24.

Във втората родните националки играха по-добре и заслужено водеха с 8:4 и 11:5. Българските волейболистки водеха до края и спечелиха с 25:21, с което изравниха за 1:1 гейма.

Набраната инерция се отрази в третата част, в която нашите отново доминираха. Въпреки че в началото румънките поведоха с 5:1, момичетата на Абонданца обърнаха резултата в своя полза и отново повториха 25:21 за 2:1 гейма.

В четвъртата част настъпи пореден спад в играта на българките и догонваха в резултата до 12:15. Тогава Ева Янева намали с две поредни точки за 14:15. Нашите продължиха с добри атаки и спечелиха гейма с 25:21, а с това и мача с 3:1 гейма./БЛИЦ