Пирин Балканстрой (Разлог) нанесе първа загуба на Лукойл Нефтохимик (Бургас) в турнира за Купа Филипови 2000. Момчетата на Мирослав Живков победиха в драматичен мач тези на Северин Димитров с 3:2 (19:25, 25:19, 21:25, 25:22, 15:11).

Двата отбора се победиха взаимно в първите два гейма с един и същи резултат. Подкрепяни от своите фенове, реалните домакини на мача в бургаската зала "Младост" спечелиха битката в първата част с 25:19. Това мотивира символичните домакини от Пирин, които все още имат минимален шанс да се доберат до третото място в крайното класиране на Суперлигата, да потърсят обрат и успяха да изравнят след втората част. В следващите два гейма историята се повтори. Отново бургазлии излязоха напред след 25:21 в третата част, а разложани вкараха мача в тайбрек след 25:22 в четвъртата.

Петият гейм беше истинска битка за всяка точка. Пирин излезе напред за 10:7, но при 11:11 резултатът бе изравнен. Тогава след три поредни страхотни изпълнения на Станислав Петков на блокада и при сервиси на Костадин Гаджанов разложани спечелиха последните четири разигравания и се поздравиха с победата.

Диагоналите на двата отбора Александър Горбатков и Красимир Стефанов бяха най-резултатни в мача, съответно с 20 и 18 точки./БЛИЦ