България загуби с 0:3 гейма полуфинала на Европейското първенство по волейбол в Измир. Полша ни разби с 25:19, 30:28, 25:20 и ще спори за титлата. Президентът на страната Георги Първанов изгледа срещата, а спортният министър Свилен Нейков не успя да стигне навреме.

Първият гейм започна равностойно. Съперникът, който спечели първото място в другия поток водеше с точка или две. За съжаление българите бяха догонващи през цялото време. Изравнихме при 11:11 след добри изяви на Виктор Йосифов. Последваха три поредни точки за Полша и Силвано Пранди поиска прекъсване. И след него не съумяхме да организираме добре атаките си и разликата стана 7 точки – 12:19. Тогава стана ясно, че няма как да спечелим гейма и до края му намалихме разликата на 6 точки. След 22 минути игра загубихме с 19:25.

Вторият гейм бе много драматичен и загубихме с 28:30 след 31 минути игра. Започнахме по-уверено и поведохме с 3 точки разлика – 6:3. Успявахме да запазим преднината си до 9:6, когато Полша отбеляза 3 поредни точки и изравни. След 11:11 двата тима играеха точка за точка. При атаките и блокадите бяхме по-добри, но в проблем се превърна изпълнението на сервис. С грешки се отчетоха Валентин Братоев, Виктор Йосифов и Матей Казийски. И при 20:20 гонитбата продължи. В повечето случаи бяхме с точка предимство, но се проваляхме в последния момент. Така при 28:28 съперникът спечели две дълги разигравания и ни поведе с 2:0 гейма.

Влязохме добре в третия гейм, но той бързо се превърна в копие на първия. Полша поведе с 10:7 след равностойно начало. Нашите се окопитиха и намалиха разликата, но отново започнаха да грешат при сервис. При 11:15 в наш ущърб съперникът вкара три поредни точки и дръпна сериозно в резултата. Стигнахме до 18:22, но силите на националите стигнаха само до загуба и в третия гейм, този път с 20:25 за 25 минути.

Така утре ще играем за третото място със загубилия в срещата Сърбия – Франция. Срещата е от 17,30 часа./БЛИЦ

България: Андрей Жеков, Владимир Николов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Христо Цветанов, Виктор Йосифов, Теодор Салпаров- либеро (Методи Ананиев, Георги Братоев, Валентин Братоев, Цветан Соколов)

Полша: Павел Загумни, Пьотър Грушка, Бартош Курек, Михал Бакиевич, Марчин Мозджонек, Даниел Плински, Пьотър Гацек-либеро (Павел Воицки, Пьотър Новаковски)