България победи олимпийския шампион Бразилия с 3:1 (25:22, 25:19, 23:25, 25:19) в сблъсък от Световната лига по волейбол! Българските "лъвове" поставиха на колене Селесао след отлично представяне в зала "Конгресна" във Варна за час и 40 минути. Успехът изкачва България на 6-о място в класирането, само на точка от петия Полша.

Пламен Константинов направи само една промяна в състава от двубоя с Канада, като Розалин Пенчев започна вместо Тодор Скримов. Бразилският треньор Ренан дел Зото реши да остави на пейката титулярния си разпределител Бруно Резенде, давайки му почивка.

Първият гейм го спечелихме след чудесна серия и обрат след първото техническо прекъсване. Националите изоставаха при 6:8, но със силен сервис и стабилна защита, обърнаха до 16:14 при второто техническо прекъсване. Николай Пенчев се прояви отлично и националният ни тим поведе с 20:16 точки. Бразилците опитаха да променят развоя на гейма, намалиха до 21:22, но в крайна сметка ликувахме след 25:22 точки.

Вторият гейм се разви по подобен сценарий. Селесао натрупа преднина в началото, а нашите обърнаха резултата. Поведохме с комфортното 23:18 точки, преди да допуснем точка за съперника. Страхотни две намеси на Виктор Йосифов сложиха точка на втория гейм - 25:19.

Третата част също беше равностойна. Бразилците водеха след първото техническо прекъсване с 8:6, но след феноменална блокада на Соколов нашите изравниха - 17:17. Последва размяна на точки, а бризилците успяха да поведат с 21:19. Отлична намеса на Соколов доведе до намаляване на резултата – 21:20.След две наши грешки Селесао натрупа аванс от 23:20. Соколов намали – 23:21. Йосифов принуди бразилците да сгрешат и изкарат топката в аут – 23:22. Йосифов изпълни сервиса в аут и гостите получиха геймбол – 24:22. Николов върна интригата – 24:23. Бразилците обаче затвориха частта след светкавична атака по диагонала – 25:23.

Отново станахме свидетели на размяна на водачеството в четвъртата час. След първоначално изоставане България успя да обърне до 11:10 в своя полза.Националите ни водеха после с 15:14, за да се стигне и до комфортната преднина от 21:15 след атака по диагонала. Последва 23:16 за България. Оставаше по-лесното – да се затвори гейма. Цялата зала стана на крака в очакване на нашия триумф. При 23:18 Пламен Константинов поиска прекъсване. После стигнахме и до мач бол.  При втория българите затвориха гейма с 25:19 и спечелиха срещата.

Цветан Соколов беше най-резултатен от нашите с 19 точки (2  аса, 60% ефективност в атака). Николай Николов добави 12 точки (блока), а Розалин Пенчев се отличи с 9 точки.

Ренато Буяти реализира 13 точки за Бразилия, а Маурисио Боржеш добави 12.

Волейболистите ни победиха световния шампион Полша в първия си мач във Варна с 3:2 гейма (25:16, 20:25, 19:25, 25:23, 16:14), а в събота вечер България отстъпи на Канада с 1:3 гейма (25:27, 28:30, 25:21, 23:25).

Националите ни вече са с три победи и три поражения в шестте си мача от началото на новия сезон в Световната лига.

Следващият турнир от Световната лига е в Кордоба, Аржентина между 16 и 18 юни.  Останалите два отбора, които ще участват там, са Бразилия и Сърбия.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 3:1 (25:22, 25:19, 23:25, 25:19)

ПЪРВИ ГЕЙМ
Срещата започна изключително равностойно и борбата се водеше точка за точка. Бразилците взеха аванс от няколко точки, но допуснаха обрат. Възпитаниците на Пламен Константинов стигнаха до обрат и взеха гейма с 25:22.

Бразилия натрупа аванс от 9:6, преди нашите да намалят до 8:9. След две отлични намеси на Розалин Пенчев се стигна до изравняването - 11:11. „Лъвовете“ дръпнаха с 12:11, дойде и изпълнение на Цветан Соколов, за да дпърнем с 14:12 точки, а малко по-късно и с 15:12 след успешна тройна блокада.

Второто техническо прекъсване в първия гейм дойде при 16:14 в полза на България. Блокадата на нашите доведе до 18:15. Първият геймбол за България при сервис на Розалин Пенчев беше реализиран след аут на бразилците и с 25:22 спечелихме първия гейм!

ВТОРИ ГЕЙМ
Втората част започна с превъзходство на бразилците, които отново поведоха в резултата на първото техническо прекъсване с 8:6. Веднага след това обаче те отново отстъпиха инициативата и нашите поеха нещата под контрол. С мощна атака на Ники Пенчев националите поведоха със 17:14, а малко по-късно и с 18:14 след грешка в атака за бразилците.

Разликата стана 5 точки след чудесни изяви на Георги Братоев - 19:14.България водеше до 22:17. Геймът продължи да върви точка за точка. След отлична блокада на Йосифов стигнахме до геймбол – 24:19. Последва ас на Виктор, който сложи и точка на гейма – 25:19, и 2:0 за България!

ТРЕТИ ГЕЙМ
Сценарият се повтори и в третата част, която премина през обрати и смяна на водачеството. Бразилците водеха след първото техническо прекъсване с 8:6. Националите ни изоставаха с 6:8 при първата техническа пауза, но след феноменална блокада на Соколов изравниха - 17:17. Последва размяна на точки, а бризилците успяха да поведат с 21:19. Отлична намеса на Соколов доведе до намаляване на резултата – 21:20.След две наши грешки Селесао натрупа аванс от 23:20. Соколов намали – 23:21. Йосифов принуди бразилците да сгрешат и изкарат топката в аут – 23:22. Йосифов изпълни сервиса в аут и гостите получиха геймбол – 24:22. Николов върна интригата – 24:23. Бразилците обаче затвориха частта след светкавична атака по диагонала – 25:23.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ
Отново станахме свидетели на размяна на водачеството. След равностойна игра се стигна до равенство 4:4 и 6:6 точки. Бразилия поведе с 10:7, а с успешна атака на Соколов и аут на гостите, резултатът бе намален до 9:10. България успя да обърне до 11:10 в своя полза.Националите ни водеха после с 15:14, за да се стигне и до комфортната преднина от 21:15 след атака по диагонала. Последва 23:16 за България. Оставаше по-лесното – да се затвори гейма. Цялата зала стана на крака в очакване на нашия триумф. При 23:18 Пламен Константинов поиска прекъсване. После стигнахме и до мач бол.  При втория българите затвориха гейма с 25:19 и спечелиха срещата.

България: Георги Братоев 2, Цветан Соколов 19, Розалин Пенчев 9, Николай Пенчев 6, Виктор Йосифов 7, Николай Николов 12. Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов, Светослав Гоцев)
Селекционер: Пламен Константинов

Бразилия: Мурильо Радке, Рена Буяти, Отавио Родригеш, Маурисио Соуза, Рикардо Лукарели, Едер Карбонера - Талес Хос-либеро (Тиаго Брендъл-либеро, Бруно Резенде)
Селекционер: Ренан дел Зото