Новият селекционер на националния ни отбор по волейбол Радостин Стойчев дебютира с летящ старт. България победи световния вицешампион Куба с 3:1 (25:22, 19:25, 25:23, 25:20) в приятелска среща играна пред около 2000 зрители в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Следващата проверка с Куба е в понеделник отново от 18:00 часа, но при закрити врати. Двата двубоя са подготовка преди мачовете от Световната лига. Първите две срещи са с Германия на 28 и 29 май във Варна.

Двубоят започна добре за волейболистите на България, които поведоха набързо с 3:1 след двойна блокада. 17-годишният капитан на Куба Леон изравни с мощна атака при 5:5. Последваха 3 поредни точки за възпитаниците на Радостин Стойчев след атаки на Тодор Алексиев, Владо Николов и ас на Андрей Жеков - 8:5. Кубинците намалиха до 7:8 след блокада на Османи Камехо срещу атака на Виктор Йосифов. Двоен блок срещу Леон и 10:7. Резултатът набъбна до 15:8 след страхотна атака на Владо Николов. Капитанът на България заби още една топка за 16:9 при второто техническо прекъсване. Разликата набъбна до 20:11, след което Орландо Блекууд взе прекъсване за Куба. В игра се появиха Валентин Братоев и Цветан Соколов, които замениха звездите Матей Казийски и Владо Николов. Бърза атака на Теодор Тодоров през центъра изведе България до гейм-бол при 24:18. Последва спад в играта на България и кубинците успяха да спасят 5 поредни гейм-бола. В крайна сметка технична атака на Тодор Алексиев по блокадата на куба донесе успеха в първата част с 25:22.

Втората част бе равностойна до 7:7. Вилфредо Леон изведе Куба до 8:7 при първото техническо прекъсване. Кубинците започнаха да изпълняват много силен сервис, а посрещането на България се пропука и гостите дръпнаха набързо с 13:9. При този резултат Валентин Братоев замени Матей Казийски. Кубинските волейболисти продължиха със силната си игра и поведоха с 5 точки при второто техническо прекъсване - 16:11. Матей Казийски се завърна в игра и България успя да намали до 14:16. Това принуди Орландо Блекууд да вземе прекъсване за Куба. Два поредни аса на резервата Фернандо Ернандес направи преднината на Куба 21:17. Вилфредо Леон направи 23:19 и принуди Радо Стойчев да вземе прекъсване. След него обаче Куба заби още 2 поредни точки и лесно затвори гейма с 25:19.

България поведе на Куба в началото на 3-ата част с 3:2 след технична атака на Владо Николов. Гостите успяха да изравят и да поведат с 6:5. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за Куба. Ас на Хенри Бел даде 3 точки преднина на Куба - 10:7. Влезлият като резерва Цветан Соколов намали до 8:10. Тодор Алексиев намали до 10:11 след блокаут. Цветан Соколов застана на линията за изпълнение на начален удар и веднага изравни след ас - 13:13. Нов ас на Соколов и 14:11 за България. Цецо Соколов с мощна атака изведе България напред при 16:13 във второто техническо прекъсване. Кубинците успяха да изравнят при 17:17. Латиноамериканците поведоха при 20:19, но Цветан Соклов изравни за 20:20. Куба поведе с 23:22, но България изравни до 23:23. Страхотна двойна блокада на Теодор Тодоров и Матей Казийски и националиет стигнаха до гейм-бол при 24:23. Цветан Соколов с мощна атака записа победната точка в гейма за 25:23.

България поведе с 5:3 в началото на 4-ия гейм. Две поредни атаки на Тодор Алексиев за 8:5 при първото техническо прекъсване. Мощна атака на Теодор Тодоров и 10:7. Кубинците намалиха аванса до 10:11 и тук Радо Стойчев взе прекъсване за България. Куба изравни при 12:12. Ас на Андрей Жеков и отлична атака на Соколов изведоха България напред с 14:12. Соколов завърши атаката и за 16:14 при второто техническо прекъсване. Единичен блок на Теодор Тодоров и резултатът стана 18:14. Ас на Еър Теди и разликата се увеличи до 20:15. Силният сервис на Фернандо Ернандес помогна на Куба да върне 3 точки до 18:20 и принуди Радо Стойчев да вземе прекъсване. След него Тодор Алексиев и Цветан Соколов направиха резултата набързо 23:18. Атака в аут на Вилфредо Леон и България спечели 4-ия гейм с 25:20 и мача с 3:1 гейма.

БЪЛГАРИЯ - КУБА 3:1 (25:22, 19:25, 25:23, 25:20)