Националният отбор на България по волейбол загуби с 0:3 от Русия в мач от група “В” на Световната лига. Двубоят се игра в зала “Енергетик” в Сургут и премина изцяло под превеса на домакините. Сборная с лекота спечели двубоя и запази лидерството си в групата с 5 победи от 5 мача. България претърпя второ поражение, отборът има и 3 победи. Вторият двубой срещу Русия е в събота от 15:00 часа.

Срещата беше битка на двамата селекционери. Радостин Стойчев се изправи за първи път на национално ниво срещу бившия си колега Владимир Алекно. Двамата работиха в тандем в Динамо (Москва), като Алекно беше старши треньор, а Стойчев – помощник. Българският специалист обаче днес нямаше какво да направи и отстъпи тежко от противника.

Безпомощността на българите се доказва от скромния точков актив. Нито един от нашите волейболисти не мина границата от 10 точки. Най-резултатни с по 9 точки са Теодор Тодоров и Тодор Алексиев, с по 7 останаха Владимир Николов и Матей Казийски. Христо Цветанов отбеляза 6 точки. Това бяха петимата състезатели, които се разписаха в днешния мач за общо 38-те вкарани точки в трите гейма. Останалите 15 дойдоха след грешки на противника.

За Русия най-резултатен е Денис Бирюков с 13 точки, с 12 остана Максим Михайлов. По 10 точки реализираха Николай Апаликов, Тарас Хтей и Александър Волков.

Домакините поведоха в първия гейм с 4:2, нашите намалиха на 3:4 след атака на Матей Казийски. Волков обаче направи 5:3. Владо Николов намали до 4:5 след технично отиграване. Мощни атаки на Максим Михайлов и Николай Апаликов през центъра доведоха резултата до 7:4 в полза на Русия. Владо Николов намали до 5:7, но грешен сервис в мрежата на Теодор Тодоров и 8:5 при първото техническо прекъсване. Разликата нарасна до 12:7 в полза на Русия след атака на Максим Михайлов. Последва смяна Валентин Братоев с Тодор Алексиев, но руснаците отбелязаха нова точка за 13:7. Второто техническо прекъсване дойде при 16:8 за домакините. Нов ас на Бирюков и разликата нарасна на цели 10 точки при 18:8. Остра атака през центъра на Теодор Тодоров намали резултата до 12:20. Русия затвори лесно първата част с 25:15 след троен блок срещу атака на Валентин Братоев.

Във втория гейм имаше равенство 1:1, след това Русия поведе с 3:1. Казийски взе втората ни точка при 2:3, Тодор Алексиев реализира за 5:4. Изравнихме отново за 6:6. Хтей взе седмата точка за домакините, а Алексиев пак изравни – 7:7. Хтей обаче реализира за първото техническо прекъсване – 8:7. Владо Николов успешно по диагонала се разписа за 9:8. Теодор Тодоров отново намали – 11:10 за Русия, а тройната ни блокада изравни за 11:11. За първи път в мача България поведе на Русия след блок на Тодоров за 12:11, което предизвика руският наставник да вземе почивка. След четирите ни поредни точки последва дълго разиграване с добра руска защита, което бе взето от Русия – 12:12. Второто техническо прекъсване за разлика от първите три до сега в срещата беше за нас – 16:15. Русия успя да направи четири поредни точки и да обърне за 19:16. Сборная продължи да трупа аванс и поведе с 22:16. До края на гейма руснаците нямаха проблеми и спечелиха с 25:20.

Нашите започнаха равностойно в третия гейм, държаха равенството при 3:3, поведохме дори с 6:3 и след това със 7:5, за да дойде първото техническо прекъсване в наша полза - 8:5. Добрата серия продължи и за 9:5, след това обаче домакините нанизаха четири поредни точки за 9:9. Резултатът стана 11:9 за Сборная, след това 13:10 и 15:11. Авансът на руснаците дойде при 16:11 за второто техническо прекъсване. Волейболистите на Алекно дръпнаха при 23:16 и затвориха частта, съответно и мача при 25:18./БЛИЦ

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 гейма (25:15, 25:20, 25:18)

РУСИЯ: Александър Бутко - 2 точки, Максим Михайлов - 12 точки, Тарас Хтей - 10 точки, Денис Бирюков - 13 точки, Александър Волков - 10 точки, Николай Апаликов - 10 точки - Александър Соколов-либеро
Треньор: Владимир Алекно

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Владимир Николов - 7 точки, Матей Казийски - 7 точки, Тодор Алексиев - 9 точки, Теодор Тодоров - 9 точки, Христо Цветанов - 6 точки - Владислав Иванов-либеро
Треньор: Радостин Стойчев