Победителят в тазгодишната Световна волейболна лига Русия почти си осигури виза за Олимпиадата. Възпитаниците на треньора Владимир Алекно надиграха домакина Япония с 3:0 (25:23, 25:16, 25:23) в мач от 9-ия кръг на Световната купа. "Сборная" излезе начело във временното класиране с 24 точки след 8 победи и 1 загуба, колкото има и Полша, но с по-лошо геймово съотношение.

Руснаците трябва да спечелят един единствен гейм в оставащите си две срещи срещу Иран и Полша, за да си подпечатат квота за Лондон 2012. При това положение Русия няма да играе на олимпийската квалификация в София през май 2012 и шансовете на България да спечели турнира и олимпийска виза стават все по-големи.

Руските волейболисти имаха проблеми в първия гейм, когато изоставаха с 19:22 и в третия, когато резултатът беше 22:22, но и в двата случая успяха да ги измъкнат с минималното 25:23. Звездата на Русия Максим Михайлов отново бе най-полезен с 19 точки, а Денис Бирюков добави 12 точки. За Япония Кунихиро Шимицу реализира също 12 точки./БЛИЦ