Националният отбор по волейбол загуби първия си официален мач под ръководството на новия треньор Радостин Стойчев. Тимът ни падна на старта на Световната лига с 2:3 гейма от Германия във Варна. Отделните части завършиха при резултат 25:21, 18:25, 21:25, 25:15, 10:15.

Стойчев направи две промени от състава, който игра в повечето мачове миналата година. Титуляр бе Теодор Тодоров, направил страхотен сезон в ЦСКА и отново се представи на високо ниво. Либерото на “Левски” Владислав Иванов се появи на мястото на получилия тежка контузия Теодор Салпаров и се видя, че липсата на Теди ще тежи на отбора през това лято.

Мачът започна равностойно, като разликата не ставаше повече от 2-3 точки. При 10:13 Стойчев поиска прекъсване, след което изравнихме – 14:14 и тръгнахме напред. Постепенно поведохме с 3 точки и до края не изпуснахме преднината си – 25:21.

Във втория гейм селекционерът даде почивка на Матей Казийски, който игра с болки в кръста. Владо Николов, Тодор Алексиев и Теодор Тодоров също напуснаха игра в определени моменти. Резервите Методи Ананиев, Цветан Соколов и Николай Пенчев обаче не се представиха на толкова високо ниво.

След добро начало за нашите, Германия натрупа преднина и имаше преимущество при техническото прекъсване – 16:14. След него ситуацията на терена не се промени и българите загубиха частта с 18:25 точки.

Успехът даде криле на съперника, които доминираше в третата част и я взе с 25:21 точки.

В четвъртия гейм разликата в класите между двата тима се видя. България спечели категорично с 25:15. Матей Казийски, Теодор Тодоров и Цветан Соколов се представиха на много високо ниво.

Тайбрекът започна равностойно – 4:4 и 5:5 точки. Германия поведе с 8:6. За щастие изравнихме, но за кратно. Съперникът направи 11:8 и затвори мача с 15:10.

За България Матей Казийски реализира 24 точки. 15 добави Цветан Соколов, който бе резерва. Роберт Кром бе най-резултатен за победителите с 14 точки.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 (25:21, 18:25, 21:25, 25:15, 10:15)

България: Андрей Жеков (2 точки), Владимир Николов (8), Матей Казийски (24), Тодор Алексиев (6), Теодор Тодоров (11), Виктор Йосифов (1), Владислав Иванов-либеро (Христо Цветанов, Методи Ананиев (1), Николай Пенчев (4), Цветан Соколов (15).

Германия: Симон Тишер (1 точка), Йохен Шьоопс (9), Роберт Кром (14), Себастиян Шварц (3), Щефан Хюбнер (8), Маркус Бьоме (10), Фердинанд Тиле-либеро (Маркус Поп, Денис Калиберда (11), Патрик Щоервалд (3), Кристиан Дюнес (12)