Националният отбор по волейбол за мъже изпусна ценна точка във втория си мач срещу Япония от седмия кръг на Световната лига. Момчетата на Радостин Стойчев победиха “самураите” с 3:2 гейма (25:21, 20:25, 25:13, 25:21, 10:15), но получават само 2 точки за успеха.

България е сигурна за второто място в групата, но трябва да печели точки, защото най-слабият втори отбор най-вероятно няма да играе на финалите в Полша следващия месец.

По програма срещата трябваше да се играе в Токио, но след природните бедствия в страната през март Международната федерация по волейбол реши “самураите” да играят домакинските си срещи като гост.

Селекционерът на родния тим Радостин Стойчев заложи на основния си състав, като Цветан Соколов отново бе титуляр за сметка на контузения капитан Владимир Николов. В четвърти пореден мач Цецо е топреализатор на тима ни, като днес отбеляза 29 точки

Първият гейм започна добре за националите, който натрупаха разлика от три-четири точки, която успяха да задържат до края. Те затвориха частта при 25:21.

Последва отпускане в редиците ни и Япония поведе с 2 точки във втория гейм. Първото прекъсване дойде при 8:6 в полза на “самураите”, а при второто те вече имаха 7 точки преднина – 16:9. До тази разлика се стигна благодарение на добрата игра в нападение на Фукузава. С два аса на Цветан Соколов успяхме да намалим на 20:23, но съперникът спечели следващите две разигравания.

В третата част се видя разликата в класите между двата тима. На първото прекъсване водехме с 8:3, а на второто с 16:9. До края на гейма дадохме само 4 точки на Япония и го спечелихме с 25:13.

Четвъртият гейм започна с размяна на точки, като “символичните” домакини първи се откъснаха – 10:8 точки и ги увеличиха – 13:9. Второто прекъсване дойде при 16:13 в полза на Япония. След него разликата набъбна на 4 точки за 20:16. В драматичните последни минути разигравания успяхме да намалим разликата, но “самураите” получиха първи мачбол при 24:21, който реализираха.

Тайбрекът започна с 2 точки в наша полза. При 4:1 треньорът на съперника поиска прекъсване. Това не им помогна и националите взеха следващото разиграване за 5:1. Двата тима смениха полетата си при 8:2 за България. Япония намали до 4:8 и Стойчев поиска пауза. Това се оказа добър ход и направихме 9:4. При 14:10 националите получиха първия си мачбол. Матей Казийски сервира силно и след контраатака Цветан Соколов реализира победната точка. Двубоят продължи час и 56 минути.

ЯПОНИЯ – БЪЛГАРИЯ 2:3 (21:25, 25:20, 13:25, 25:21, 10:15)

България: Андрей Жеков (2 точки), Виктор Йосифов (8), Теодор Тодоров (15), Тодор Алексиев (11), Цветан Соколов (29), Матей Казийски (11), Владислав Иванов-либеро (Георги Братоев, Методи Ананиев (1), Николай Пенчев (8), Данаил Милушев)