Мъжкият национален отбор на Словения по волейбол се класира за трети пореден и общо четвърти път в последните пет европейски първенства за финалната четворка. Възпитаниците на треньора Джордже Крецу се наложиха срещу коравия тим на Украйна с 3:1 гейма (25:17, 31:29, 21:25, 25:23) в първия 1/4-финал на ЕвроВолей 2023, игран пред повече от 1000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

Така словенците, които са финалисти два поредни и общо три пъти в предишните четири шампионата на Стария континент, ще играят отново във финалната четворка на турнира. Те ще спорят срещу победителя от мача Полша - Сърбия.

Тази вечер е вторият четвъртфинал във Варна, който противопоставя Франция и Румъния.

Най-полезни за Словения станаха Клемен Чебул (2 блока, 50% ефективност в атака и 59% позитивно посрещане) и Рок Можич (2 блока, 1 ас и 46% ефективност в атака) със 17 и 16 точки за победата. За украинците Васил Тупчий (2 блока, 2 аса и 49% ефективност в атака) и капитанът Олег Плотнитский (4 аса, 48% ефективност в атака и 71% позитивно посрещане) реализираха 21 и 20 точки, но и това не беше достатъчно за успех.