Младежкият ни национален отбор по волейбол завърши с победа участието си на Световното първенство в Бразилия, но финишира на срамното 13-о място. В последния си мач селекцията на Николай Желязков се наложи с 3:0 гейма (25:15, 25:22, 25:17) над Тунис. Така активът на волейболните ни таланти от гастрола в Южна Америка е 3 победи и 5 поражения.

Селекционерът на българския национален отбор направи една промяна в стартовия си състав в сравнение с мача срещу Египет вчера и на полето се появи Пламен Драгиев на мястото на Златан Йорданов.

"Трикольорите" започнаха срещата концентрирано и благодарение на висока ефективност в нападение поведоха със 7:2. Преднината на нашите се запази до 16:9 и до 18:12. С подобен аванс избраниците на Николай Желязков нямаха проблем да затворят гейма с комфортна преднина. Последната точка пък дойде след блок-аут на Жани Желязков.

Във втория гейм Тунис вече бе далеч по-равностоен съперник на българите и въпреки че отстъпваше със съществена разлика на първата и втората техническа пауза при 5:8 и 11:16, съумя да изравни при 18:18. Последваха равностойни минути до 20:20, след което нашите влязоха в решителните разигравания с аванс от две точки при 22:20, благодарение на атака на Венци Трифонов и блок да Добромир Димитров. Това бе необходимото условие увереността да не бъде изгубена в българските редици и момчетата на Николай Желязков заслужено поведоха с 2:0.

В третата част резултатът се движеше точка за точка до 12:12, като Тунис дори бе напред при 11:10. Тук нашите се отскубнаха с три точки за 16:13, а след това и с още четири при 20:14. Тонусът в играта на съперника ни се загуби напълно и талантите ни просто завършиха срещата.

Най-полезни за България в последния мач на Мондиала бяха Николай Пенчев (2 блока, 1 ас, 64% ефективност в атака и 8% перфектно посрещане) и Венцислав Трифонов (5 блока и 54% ефективност в атака) с по 12 точки.

ТУНИС - БЪЛГАРИЯ 0:3 (15:25, 22:25, 17:25)

Съставът на България: Пламен Драгиев 2, Павел Душков 5, Добромир Димитров 5, Николай Пенчев 12, Венцислав Трифонов 12, Жани Желязков 9 - Антон Василиев-либеро (Петър Каракашев, Златан Йорданов 5)