Женските национални отбори на Сърбия и Япония са последните тимове, които успяха да се класират за волейболния турнир на Олимпиадата в Лондон от 27 юли до 12 август.

В последния си мач от квалификационния турнир в Токио домакините спечелиха два гейма за 2:1 и така си осигуриха виза за Лондон, а впоследствие сръбкините обърнаха нещата до 3:2 (18:25, 25:21, 19:25, 25:21, 15:9) и също си осигуриха участие на Олимпиадата. Резултатът от 3:2 за Сърбия бе единственият, който класираше и двата отбора за Олимпийските игри и оставяше Тайланд извън сметките.

В крайна сметка на квалификационния турнир в Токио първите три места заеха Русия, Южна Корея и Сърбия, а Япония остана на четвърта позиция и тимът взе континенталната олимпийска квота на Азия.