България победи лидера в група "А" на Световната лига Холандия с 3:0 гейма (25:19, 25:22, 25:23) в среща от третата седмица на надпреварата. За разлика от предишните мачове този път националите се справиха добре със сервисите и не направиха много грешки.

В началото на мача двата тима започнаха равностойно, но си личеше, че българите са малко по-класния тим. България и Холандия си разменяха водачеството, но разликата не ставаше повече от 2 точки. При 10:8 за съперника звездата Матей Казийски донесе три точки. След този момент “лалетата” не излязоха напред в резултата. При 17:15 започнахме да трупаме преднина, която стигна до 3 и 4 точки при 22:18. Последваха две нови български точки – 24:18. В този момент бе ясно, че ще поведем в мача, а отборът ни след пропуснат първи геймбол, успя при втория.

Вторият гейм започна с преимущество на българите. Момчетата на Силвано Пранди наложиха стила си на игра и поведоха с 8:4. Постепенно съперникът стопи преднината, но си я върнахме при 13:9. Отново отборите си разменяха точни, като холандците опитваха да намалят. При 16:14 в наша полза дойде техническото прекъсване. След него събитията не се промениха особено. Холандия обаче започна да играе по-добре и взе няколко точки. При 21:20 Тодор Алексиев вкара технично, след което направихме 24:22 и отново Алексиев реализира последната точка в гейма.

Третият гейм се разви по различен начин. Холандците поведоха и не изпускаха преднината си от 1-2 точки. След техническото прекъсване при 14:16 националите загубиха отново важни точки и разликата стана 3 – 17:20. В този момент обаче българите взеха три поредни точки и изравниха. След 20:20 точките се редуваха за двата тима. При 23:23 Андрей Жеков прати хубав сервис и взехме точката. Последва нова бомба на капитана от сервис и след страхотно разиграване момчетата на Силвано Пранди се поздравиха с успех в гейма и мача./БЛИЦ

България: Андрей Жеков (1 точка), Матей Казийски (12), Владимир Николов (16), Виктор Йосифов (11), Тодор Алексиев (14), Николай Николов (3), Христо Цветанов (1), Валентин Братоев (1), Теодор Салпаров-либеро