Волейболните ни национали записаха тежка загуба от Аржентина - 0:3 гейма (17:25, 22:25, 22:25) във втория си мач на финалите на Световната лига в Полша. Вчера "трикольорите" претърпяха поражение и от домакините, но играха като равен с равен и отстъпиха с 2:3 гейма. Очакванията бяха днес избраниците на Радостин Стойчев отново да се представят на висота, както срещу поляците, и да се стремят на всяка цена да стигнат до победата, която ни бе много нужна. Щастието обаче отново не ни се усмихна, като Матей Казийски и компания тотално разочароваха с бездушната си на моменти игра.

Волейболистите ни изглеждаха напълно безпомощни срещу "гаучосите", които ни биха заслужено и се поздравиха с втори пореден успех в Гданск след този с 3:1 гейма, постигнат на старта срещу Италия. С победата срещу България Аржентина си осигури класиране на 1/2-финалите на Световната лига.

За разлика от вчерашния ни мач с Полша, който се игра пред пълните трибуни в модерната зала "Ерго Арена", днес имаше едва около 4000 зрители.

Най-резултатен за България днес беше Цветан Соколов с 12 точки. За Аржентина 13 отбеляза Федерико Перейра, а топреализатор на мача стана съотборникът му Конте с 19.

Срещата с Аржентина започна напълно равностойно и до 7:7 равенството се запази. Последва атака в аут на "гаучосите" и "трикольорите" поведоха с 8:7. При този резултат дойде първото техническо прекъсване. После Аржентина дръпна с 10:8 след две български грешки. Теодор Тодоров намали до 9:10. След ас на Лусиано Де Секо "гаучосите" поведоха с 12:9. Преднината им се запази при 13:10. След това звездата ни Матей Казийски намали със страхотен удар до 11:13.

Второто техническо прекъсване дойде при 16:12 в полза на Аржентина. Разликата набъбна до 6 точки - 19:13, след като посрещането ни се пропука сериозно на няколко пъти. Родриго Кирога заби ас за 20:13. Тодор Алексиев намали до 14:20, а аржентинците лесно затвориха гейма с 25:17.

Окрилени от успеха в първата част "гаучосите" дръпнаха с 8:5 в началото на втората. Българските волейболисти намалиха до 9:10 след атака на Виктор Йосифов. Аржентина отново поведе с 4 точки при 14:10. В този момент селекционерът ни Радостин Стойчев поиска техническо прекъсване.

"Гаучосите" взеха преднина от 3 точки - 16:13. Разликата се запази до 20:17 след атака на Федерико Перейра. Тройна аржентинска блокада спря атака на Матей Казийски и "гаучосите" стигнаха до геймбол при 24:20. Две поредни атаки на Казийски намалиха разликата до 22:24. Последва обаче Сервис в аут на Матей и Аржентина спечели гейма с 25:22.

Първата точка в третата част бе за съперника ни след ас на Крер в Казийски - 0:1. Посрещачът ни обаче отговори с успешна атака за 1:1. Перейра и Соле взеха следващите разигравания, а Де Секо реализира поредна точка директно от начален удар – 1:4. Четири поредни точки за България станаха факт, след като натиснахме "гаучосите". Соколов атакува успешно, след което Казийски постигна втория си ас в мача за обрата до 5:4. След силни изяви на Христо Цветанов и Соколов и точка на Николай Пенчев дръпнахме до 8:5. Последва серия от равенства, при които обаче Аржентина успя да вземе две поредни точки и при второто техническо прекъсване изоставахме с 14:16. Соле регистрира четвърти ас за 15:18. Христо Цветанов донесе 16-ата точка за България. Цветан Соколов пък постигна втория си ас за 17:18, но след това прати топката в аут (17:19). Проблем с началния удар имаше и Перейра (18:19). Не успяхме да изравним, а дори записахме 3 точки пасив – 18:21 и в крайна сметка безславно загубихме гейма с 22:25, а с това и мача с 0:3 гейма.

След днешното поражение "трикольорите" на практика загубиха почти всички реални шансове да се класират за 1/2-финалите на Световната лига. Само чиста победа утре над Италия с 3:0 гейма и чудо в развитието на останалите 2 мача в нашата група - Полша - Италия и Аржентина - Полша, ни оставя някакви съвсем минимални и илюзорни шансове да попаднем сред най-добрите 4 в света. /БЛИЦ

БЪЛГАРИЯ - АРЖЕНТИНА 0:3 (17:25, 22:25, 22:25)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков, Цветан Соколов, Матей Казийски, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Христо Цветанов - Владислав Иванов-либеро (Николай Пенчев, Христо Цветанов)

АРЖЕНТИНА: Факундо Конте, Родриго Кирога, Себастиан Соле, Федерико Перейра, Пабло Крер, Лусиано Де Секо - Алексис Гонзалес-либеро