Селекционерът на националния ни волейболен отбор Радостин Стойчев, Матей Казийски и Итас Диатек (Тренто) не успяха да защитят титлата си на Италия. Възпитаниците на Радо Стойчев допуснаха обрат и паднаха след драма от Лубе Банка Марке (Мачерата) с 2:3 (25:19, 25:12, 22:25, 18:25, 20:22) във финален двубой. Мачерата спечели титлата едва за втори път в историята си след 2006 година, докато трентинци губят трети финал през последните 5 години. Срещата беше повторение на финала за Купата на Италия преди два месеца, който Казийски и компания спечелиха драматично с 3:2 гейма.

Преди началото на мача двата отбора и всички фенове станаха на крака в памет на наскоро починалия бивш италиански национал Вигор Боволента. Всички ръкопляскаха в продължение на минута, а от агитката на Тренто скандираха "Бово, Бово".

В тайбрека резултатът се движеше точка за точка, мина през 12:12, след това Казийски направи 13:12, последва обрат с 14:13. Двата тима направиха ново равенство при 20:20, след което Мачерата измъкна успеха с 22:20.

Звездата и капитан на БГ Тренто Матей Казийски игра цял мач и стана най-резултатен с 15 точки, а двамата центрове Емануеле Бирарели и Митар Джурич добавиха по 13 точки. Много силно включване в тайбрека направи Цецо Соколов, който завърши с 5 точки. За новите шампиони от Мачерата капитанът Игор Омръчен завърши с 20 точки, но за най-полезен играч (MVP) на мача бе обявен влезлият като резерва чех с италиански паспорт Иржи Ковар, който реализира 12 точки.

Тренто - Лубе Банка (Мачерата) 2:3 (25:19, 25:12, 22:25, 18:25, 20:22)

Тренто: Рафаел Де Оливейра 3, Ян Щокър 11, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 15, Османи Хуанторена 11, Емануеле Бирарели 13, Митар Джурич 13 - Андреа Бари-либеро (Доре Дела Лунга, Лукаш Жигадло, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 5, Филипо Ланца, Масимо Колачи-либеро)

Мачерата: Драган Травица 5, Игор Омръчен 20, Кристиан Савани 8, Симоне Пароди 12, Марко Подрасчанин 8, Драган Станкович 6 - Жан-Франсоа Екзига-либеро (Ален Пайенк 6, Иржи Ковар 12, Натале Монополи, Давидсон Лампариело-либеро)