България постигна първа победа на световното първенство по волейбол в Италия. Нашите надиграха категорично Китай с 3:0 гейма (25:14, 25:19, 25:22) и оглавиха класирането в група "Е". В другия мач Франция победи Чехия с 3:2 гейма. Следващият мач на "лъвовете" е в неделя от 22,00 часа срещу Франция. Най-полезни за България бяха капитанът Владимир Николов и звездата Матей Казийски, които записаха по 14 точки за победата. С 9 точки се отличи Николай Николов, а Тодор Алексиев добави 7.

Двубоят започна добре за българските волейболисти, които набързо поведоха с 3:1 след две точки на звездата Матей Казийски. Атака на Чен Пин и грешен сервис на Казийски обаче изведоха Китай напред с 4:3. Матей се реваншира и изравни за 4:4. Равенството се запази до 6:6. Последваха две поредни перфектни отигравания в атака на Тодор Алексиев за да се стигне до 8:6 за България при първото техническо прекъсване. Веднага след него българските играчи увеличиха аванса си на 4 точки при 12:8 и 13:9, а „Пала Руфини” се изпълни със скандирания „Българи Юнаци!”. Нашите продължиха да вкарват точка след точка за 14:11 и след това за 16:11 при второто техническо прекъсване. Силната игра на българите доведе разликата до 18:11 и 21:12. След това резултатът стана 24:14, за да бъде затворен гейма на 25:14.

Втората част започна доста по-равностойно. Равенството в резултата се запази до 6:6. Последваха 2 поредни точки на Владо Николов и България дръпна с 8:6 при първото техническо прекъсване. Мощна атака на Матей Казийски над двойната блокада на Китай направи резултата 9:7. Китай изравни при 11:11. След това нашите набързо записаха 5 поредни точки – последната, от които дойде след блокада на капитана Владо Николов и 16:11 при второто прекъсване. Преднината се запази до 18:13, но последва малко разсеяна игра на българите и Китай намали до 18:20. Силвано Пранди взе прекъсване, а освен това пусна в игра и 18-годишният Николай Пенчев. Смяната заздрави българското посрещане и без проблеми Владо Николов и компания затвориха и втората част с 25:19. Последна точка дойде след отлична блокада на Виктор Йосифов.

България поведе в третата част с 3:1, но Китай успя да изравни при 4:4. Последваха атака на Тодор Алексиев, ас на Виктор Йосифов и аут в атака на Китай за да се стигне до 7:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за България. Блокаут на Тодор Алексиев, тройна българска блокада и атака на Владо Николов направиха резултата 12:6 за националите. Единичен блок на Матей Казийски направи разликата на 7 точки – 13:6. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:11 в полза на България. Ас на Матей Казийски доведе разликата до 17:11. Китай намали до 14:18. Последваха 3 поредни атаки в аут на Владо Николов, Николай Николов и Матей Казийски – азиатците стопиха разликата само на една точка 17:18. При 20:19 в игра за България отново се появи младока Николай Пенчев. До края на гейма българските волейболисти не срещнаха съпротива и спокойно затвориха третата част с 25:22, а с това спечелиха и мача с чисто 3:0 гейма.

БЪЛГАРИЯ – КИТАЙ 3:0 (25:14, 25:19, 25:22)

БЪЛГАРИЯ: 3.Андрей Жеков 2 точки, 11.Владимир Николов 14, 6.Матей Казийски 14, 15.Тодор Алексиев 7, 12.Виктор Йосифов 3, 18.Николай Николов 9 - 13.Теодор Салпаров- либерото
Старши треньор: Силвано Пранди

КИТАЙ: Хонмин Бян, Пен Гуо, Джинтао Ксу, Пин Чен, Цион Шен, Рунмин Ли – Ци Рен-либеро
Старши треньор: Джянан Жу