ЦСКА записа драматична победа над Зираатбанк с 3:2 гейма (28:26, 25:23, 20:25, 22:25, 16:14) в четвъртфинал от турнира за Купата на CEV по волейбол в Самоков. Треньор на турския тим е бившата звезда на националния ни отбор Пламен Константинов. Според правилника на турнира, ако двата отбора си разменят по една победа с какъвто и да е резултат, полуфиналистът ще бъде определен след допълнителен златен гейм.

Родният шампион започна отлично и поведе с 6:2. Това накара Гибона да поиска прекъсване, след което ситуацията не се промени. Техническата пауза дойде при 8:3 в полза на “армейците”, като Евгени Иванов реализира важни точки. Последва размяна на точки и Зиааратбанк започна да стопява разликата. Така ЦСКА водеше само със 16:12 на паузата. След нея съперникът постепенно изравни. Стигна се до 22:22, след което точките се редуваха. ЦСКА имаше шанс при 24:22, но позволи на Зираатбанк да стигне до 24:24, след което турците имаха геймбол при 26:25, който бе отразен. С отлична игра на Ивайло Стефанов поведохме, а Николай Иванов донесе победната точка с ас – 28:26.

Във втория гейм тимът на Пламен Константинов започна с 2 точки аванс. Постепенно ЦСКА обърна и след чудесна изява на Портуондо и два блока на Теодор Тодоров поведохме с 6:4. Последваха три нови успешни атаки в полза на родния тим. При 10:5 съдията даде спорна точка за Зиааратбанк, което доведе до бурни освирквания от трибуните. Тя обаче помогна на съперника, който спечели още две разигравания за 8:10. Отново ЦСКА демонстрира класа и доведе развоя на мача до 13:9. В този момент Константинов пусна в игра новото бразилско суперпопълнение Родригао. Въпреки присъствието му прекъсването дойде при 16:13 за “червените”.

С ас на бразилеца обаче съперникът направи 15:17 и изравни до 18:18. Започна надлъгване като отборите си разменяха по една точка до 21:21. Портуондо се намеси и донесе 22-ата точка за “армейците”, които обаче не успяха при следващата си атака – 22:22. Филип Мейо излъга блока и Портуондо направи 24:22. Гибона поиска почивка. Родригао пусна под блока и намали на 23:24, но при негов сервис ЦСКА стигна до 25-ата точка.

Началото на третата част започна с червен картон за Пламен Константинов. Съдията му отне правото да води отбора си заради протести в паузата. Агитката на ЦСКА, която направи поредното си страхотно шоу в залата, започна да освирква бившия национал и играч на “Левски”.

Двата тима започнаха с размяна на точки до 4:4, но Зираатбанк дръпна с 8:5. В този момент Гибона получи жълт с червен картон и бе принуден да отиде високо на трибуните. Това не попреди на тима му, който взе три поредни точки за 10:6 и Сашо Попов поиска прекъсване. И след него ситуацията не се промени. Турците стигнаха до 14:7. ЦСКА успя да намали до 12:15 като реализира 4 поредни точки. Техническото прекъсване бе при 16:12 в полза на съперника. След него последва размяна на точки до 20:16. Зираатбанк успя да направи 22:16. И българите взеха две точки за 18:22. Пак две точки получиха турците, но отразихме първите два геймбола – 20:24. С аут от сервис на Теодор Тодоров турците спечелиха частта.

Четвъртата част стартира с две точки за Зираатбанк, но ЦСКА отвърна с пет поредни. Турците поискаха прекъсване и след него изравниха благодарение на Родригао – 5:5. Българите се представяха по-добре, но две грешки на съдията доведоха до 9:9. Последва размяна на точки до 15:15. С две добри изяви “армейците” дръпнаха със 17:15, но съперникът изравни и дори поведе с 18:17.

След прекъсването в полза на Сашо Попов “червените” взеха точка и изравниха, но Зираатбанк направи 20:18. Мейо донесе точка на тима, но Рама направи грешка при сервис за 19:21. След удар в антената турците водеха с 22:19, но ЦСКА взе следващата точка. След драматични разигравания тимът на Пламен Константинов изравни с 25:22.

В решителния тайбрек турците поведоха с 4:1. След спорно решение на съдията резултатът стана 5:2 в ущърб на българския шампион. Това предизвика феновете, които започнаха да хвърлят химикалки и запалки. Последва ново спорно решение на рефера и точка за Зираатбанк – 6:2. Постепенно ЦСКА си върна импулса в играта и сменихме полетата, губейки само със 7:8, след което направиха 8:8. С нова размяна на точки се стигна до 10:10 и 13:13. Филип Мейо донесе 14-ата точка за родния тим, но турците спечелиха следващата. ЦСКА стигна до нов мачбол и с ас на Мейо “червените” взеха мача.

Съставът на ЦСКА: Евгени Иванов, Филип Майо, Ясер Портуондо, Теодор Тодоров, Николай Иванов, Ивайло Стефанов, Теодор Салпаров - либеро