Турция стана за първи път европейски шампион по волейбол за жени, след като победи драматично Сърбия на финала с 3:2 гейма в Брюксел.

Воденият от Даниеле Сантарели тим надделя над трикратния първенец  в отделните части с 25:27, 25:21, 22:25, 25:22, 15:13 за 2 часа и 21 минути.

През юли туркините триумфираха и Лига на нациите на 16 юли с победа над Китай.

№1 в мача отново бе натурализираната кубинка Мелиса Варгас, която реализира 41 точки. Опитната Еда Ердем заби 15 точки, а центърът Зехра Гюнеш блесна в защита с 4 блокади.

За сръбкините това е втори пореден загубен финал на Европейско първенство след 2021 година, когато паднаха от Италия с 1:3 гейма.

Турция пък успя да покори Европа при третия си финален опит. През 2003 и 2019 туркините се задоволяваха със сребърните медали.