Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Сладките ни победи във волейбола валят една след друга. Снощи България победи с 3:1 гейма Германия при мъжете в мач от финалите на Световната лига, а днес и националките ни постигнаха страхотен успех. Селекцията на Марчело Абонданца надделя срещу европейския шампион Сърбия с 3:1 гейма (34:32, 25:22, 21:25, 25:20) в първия полуфинал от финалната четворка в Карлови Вари.

Така българските момичета ще се изправят на финала на Европейската лига срещу победителя от другата полуфинална среща между домакините от Чехия и Холандия, които играят по-късно тази вечер. Големият финал е утре от 19:00 часа и ще бъде предаван директно по БНТ2.

Днешната победа също така осигури на волейболните ни националки участие в световните серии Гран При през следващата година. Турнирът е еквивалент на Световната лига при мъжете, където се подвизават най-класните отбори в света.

Избраничките на Марчело Абонданца демонстрираха невероятен дух и желание за игра в първите два гейма срещу Сърбия. Над всички се открояваше капитанката Страшимира Филипова, която бе невероятна в нададение. Във втората част централната ни блокировачка отбеляза 83% успеваемост на отиграните топки, като нейната атака от „краче” не можа да бъде спряна, а общо за двата гейма наниза 14 точки на съперника. В защита пък Мария Филипова се хвърляше за всяка топка, като правеше невероятни спасявания и допълваше картината на успешната игра. С отборни усилия българките успяха да издържат на натиска на именития съперник и да вземат първия гейм, след като резултатът премина далеч след 25 точка - 34:32. Нашите спечелиха и втората част - 25:22, въпреки че в началото изоставаха с 5 точки.

Националките на Сърбия бързо дръпнаха в третия гейм с 4:0 след силна игра на влезлите като резерви Бояна Живкович и Саня Старович. Техническото прекъсване пък, дойде при резултат 8:3 след бъркана топка на българската разпределителка Диана Ненова. Разликата леко нарасна при 11:5 след блокада на Живкович и тайм-аут за Марчело Абонданца. Постепенно българките стопиха изоставането си до 9:12 след колективна грешка на Сърбия и блокада на Ненова, но западните ни съседки веднага си върнаха предимството при 16:9 след контра през центъра на Милена Рашич, аут на Ели Василева и грешка на Цвети Заркова. Въпреки усилията на българските момичета, разликата се запази до 20:13 след блокада на Рашич. В крайна сметка Сърбия спокойно спечели гейма с 25:21.

Отлична серия на Добрияна Рабаджиева даде силно начало на нашите в началото на четвъртия гейм - 3:0. След невнимание последва равенство 5:5, но волейболистките ни отново дръпнаха след нова серия този път на Диана Ненова - 14:10. Страши Филипова отново отвори „крачето” и даде тон за успешни отигравания за съотбоничките. Сръбкините ни дишаха във врата до края, но въпреки това Лъвиците направиха невероятен подвиг и затвориха гейма, а с това и мача, като догодина ще ги гледаме сред елита в света.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:1 (34:32, 25:22, 21:25, 25:20)

БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова, Елица Василева, Добриана Рабаджиева, Мария Каракашева, Страшимира Филипова, Цветелина Заркова - Мария Филипова-либеро
Треньор: Марчело Абонданца