Националният отбор по волейбол изигра най-силния си мач в Световната лига този сезон и нанесе първо поражение на Русия – 3:1 гейма (25:22, 18:25, 30:28, 25:20). По този начин тимът ни запазва шанс за класиране на финалите на турнира, като победа над “сборная” и утре в последния мач със сигурност ни праща сред осемте най-добри отбора в Полша.

Сред агитката в препълнената зала на Двореца на културата и спорта във Варна бяха президентът на Република България Георги Първанов и неговата съпруга Зорка, спортният министър Свилен Нейков и военният министър Аню Ангелов

Селекционерът Радостин Стойчев заложи на основния състав от последните мачове, като капитанът Владимир Николов се появи през втората част, след като почти месец лекува контузия. В днешния двубой на терена беше и лидерът Матей Казийски, който познаваме от миналите сезони.

Срещата започна с размяна на точки, като Матей Казийски изведе България до 8:6 на първото техническо прекъсване. След него се стигна до 11:8 в наша полза. Капитанът на Русия Тарас Хтей намали до 12:13, но Цветан Соколов отговори с мощна атака. Последваха 2 поредни точки на Теодор Тодоров и 16:13 на второто техническо прекъсване. За съжаление “сборная” изравни до 16:16 след него, но България отвърна с нови 3 точки – 19:16. С нова мощна атака на Соколов поведохме с 22:19, а единичен блок на Теодор Тодоров изведе България до геймбол - 24:21. Матей Казийски оформи крайния резултат в първия гейм - 25:22.

И втората част започна равностойно. Съперникът поведе с 8:6, но веднага след паузата Цецо Соколов доведе резултата до равенство. С отлични изяви на Казийки и Андрей Жеков направихме 11:9, но Русия обърна развоя в своя полза – 16:13. След прекъсването гостите доминираха и спечелиха гейма с 25:18.

Третият гейм също започна с игра точка за точка. Все пак нашия тим се откъсна при 11:8. Русия успя да поведе за 17:16 и направи 23:20. В този момент със страхотно себераздаване тимът ни стигна до равенство – 23:23, като Матей Казийски отбеляза важната точка. Съперникът имаше геймбол, но Алексиев направи 24:24. След това започна драмата, като пропиляхме 5 геймбола преди да затворим частта при 30:28.

В четвъртата част започнахме със самочувствие, поведохме в резултата и не изпуснахме преднината си. Първото техническо прекъсване бе при 8:6 в наша полза, а второто при 16:14. След него успяхме да направим разликата 3 точки – 20:17 и 23:19. след грешка на Русия получихме мачбол при 24:19. При първия си опит да затворят мача националите не успяха, но при втория вдигнаха публиката на крака 25:20, с което спечелиха двубоя с 3:1 гейма.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 3:1 (25:22, 18:25, 30:28, 25:20)

България: Андрей Жеков (5 точки), Цветан Соколов (19 точки), Матей Казийски (17 точки), Тодор Алексиев (13 точки), Теодор Тодоров (8 точки), Виктор Йосифов, Владислав Иванов-либеро (Владимир Николов, Николай Пенчев)

Русия: Сергей Гранкин (2 точки), Максим Михайлов (21), Тарас Хтей (9), Денис Бирюков (16), Александър Волков (15), Дмитрий Мусерский (8) - Александър Соколов-либеро (Дмитрий Илиних (5), Александър Бутко, Алексей Спиридонов (5), Николай Апаликов)