Станаха ясни и последните три финалиста на Европейското първенство по волейбол за мъже в Дания и Полша през 2013 година. След изиграването на баражите от последния трети квалификационен кръг квоти за континенталните финали извоюваха отборите на Словения, Белгия и Турция, като последните два отбора преминаха и през рулетката на златния гейм, съобщава bgvolleyball.com.

За словенците успешното преминаване на тези последни квалификации беше най-лесно. Те победиха волейболистите от съседна Хърватия два пъти – с 3:1 (22:25, 25:16, 25:16, 25:19) като гости и с 3:0 (25:21, 26:24, 25:17) като домакини, и попаднаха в Група С в Хернинг (Дания) заедно с отборите на Сърбия, Финландия и Холандия.

След убедително 3:0 (25:21, 25:14, 25:19) над Гърция като гост, Белгия допусна загуба в реванша у дома с 2:3 (25:19, 21:25, 25:18, 21:25, 13:15). Все пак, белгийците успяха да зарадват пълните трибуни с успех в златния гейм – 15:12, и извоюваха своето място в Група А в Оденсе редом с Беларус, Италия и домакина Дания.

Подобно се развиха нещата в баража между Турция и Латвия. У дома турците постигнаха категоричния резултат 3:0 (25:20, 25:17, 25:23), но се препъна в реванша пред ентусиазираната латвийска публика – 2:3 (19:24, 25:21, 29:27, 16:25, 13:15). Така и тук се стигна до златен гейм, като в него турците разочароваха феновете на домакините, побеждавайки техните любимци с 15:10. Те ще трябва да се изправят срещу селекциите на Словакия, Франция и домакина Полша в двубоите от Група В в Гданск.

Както е известно, в “полския“ поток на Европейското първенство е и българският национален отбор. Лъвовете са в Група D в Гдиня заедно с Германия, Русия и Чехия. Континенталният шампионат започва на 20 септември.