Женският национален тим по волейбол на България игра силно и въпреки това загуби драматично от Германия с 2:3 (23:25; 25:16; 21:25; 10:15) в мач от третия кръг в предварителна група "В", допускайки първа загуба на Европейското първенство в Пловдив. Момичетата на Иван Петков допуснаха първо поражение на турнира след двете категорични победи над Гърция и Испания с по 3:0, а германките записаха втори успех след този над Чехия с 3:1 и загубата от Полша с 1:3 гейма. Елица Василева и компания на практика още вчера се класираха за 1/8-финалите, но се борят за по-добро класиране в групата.

Срещата започна по-добре за германките и нашите волейболистки губеха с 3:5 в началото на първия гейм, но атакуващият ни блок работеше перфектно и изравнихме за 8:8. Битката продължи точка за точка до самия край на тази част. "Лъвиците" поведоха с 16:15, което доведе до треньорско прекъсване за Германия. Непредизвикана грешка от наша страна в най-неподходящия момент направи резултата 17:18, но Иван Петков поиска прекъсване и изравнихме. След дълга видео проверка на една от последните точки в гейма Германия дръпна с 23:21. Българи успя да изравни, но германките записаха нови две поредни точки и спечелиха гейма с 25:23.

Германия показа слабост при посрещането си в началото на втората част и "лъвиците" поведоха с 6:2. Чудесно посрещане от Гергана Димитрова и контраатака на България доведе резултата до 8:4.  Германия намали изоставането си при 11:9, но допусна непредизвикани грешки и след ас на Гергана Димитрова резултатът стана 14:9. Елица Василева атакува и прати топката в полето на противника с 93 км/час за 16:10. Националките увеличиха аванса си при 20:13. Наказателната акция на нашите "лъвици" продължи и спечелиха гейма категоричното с 25:16, за да изравнят резултата в мача.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Волейболистките на Германия поведоха с 4:1 в началото на третата част и увеличиха аванса си при 8:4. "Лъвиците" намалиха изоставането си до само точка при 9:10, а контраатака на Христина Вучкова донесе равенство при 10:10. Борбата продължи да се води точка за точка до 14:14. Германия поведе с 18:16 и Иван Петков взе прекъсване. Емилия Димитрова огъна блокадата за 18:20, а след единична блокада на Нася Димитрова резултатът стана 20:21. Германия стигна до геймбол при 24:20 и в крайна сметка спечели тази част с 25:21.

Германия поведе с 5:3 в началото на четвъртия гейм, но Гергана Димитрова изравни при 5:5. Германките поведоха с 9:7, но след две точки на Христина Вучкова резултатът стана 9:9. България поведе с 10:9, а Гергана Димитрова атакува по блокадата за 12:9. След страхотна атака на Елица Василева нашите волейболистки поведоха с 14:11, а ас на Гергана Димитров доведе нещата до 15:11. Разликата нарасна в самия край на гейма и при 24:18 нашите момичета стигнаха до геймбол, реализирайки го за 25:18. Така се стигна до решителен тайбрек.

Германките дръпнаха с три поредни точки в началото на тайбрека и увеличиха аванса си, повеждайки с 8:3. До края нашите момичета така и не успяха да се противопоставят. Германия направи четири поредни точки и дръпна с 13:7, а след това стигна и до седем мачбола при 14:7. "Лъвиците" спасиха три от тях, но в крайна сметка германките спечелиха с 15:10 и ликуваха с победата.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 2:3 (23:25; 25:16; 21:25; 10:15)

България: Лора Китипова, Емилия Димитрова, Елица Василева, Гергана Димитрова, Нася Димитрова, Христина Вучкова — Жана Тодорова-либеро (Петя Баракова, Алекс Миланова)
Треньор: Иван Петков

Германия: Денизе Имуду, Луиза Липман, Дженифър Янишка, Лина Алсмайер, Мари Шьолцел, Камила Вайцел - Анна Погани-либеро
Треньор: Феликс Козловски