Волейболистките от националния отбор на България загубиха драматично от Швеция 2:3 (25:12; 21:25; 22:25; 25:14; 17:19) във втория 1/8-финал на Европейското първенство в зала "Колодрума" в Пловдив и отпаднаха от надпреварата. Шведките ще се изправят срещу Нидерландия на 1/4-финал. "Лалетата" елиминираха Германия след 3:1 гейма. Сред ВИП гостите на мача бе легендата на българския футбол Христо Стоичков и президентът на Европейската волейболна конфедерация (CEV) Александър Боричич.

България започна вихрени поведе с 4:0 след две грешки на шведките, контраатака и блокада на капитанката Елица Василева. Разликата продължи да расте до 7:1 след пусната топка на разпределителката Лора Китипова. "Лъвиците" запазиха преднината си до 11:4 след страхотна атака на Ели Василева, а резултатът стана стана 14:5 след нови мощни атаки на Емилия Димитрова и Ели Василева. Националките продължиха да доминират и стигнаха до 22:12 след атака в аут на Изабел Хаак и контраатака-пайп на Гергана Димитрова. В крайна сметка волейболистките на Ивна Петков спечелиха първия гейм с 25:12 след нова атака на Гергана Димитрова, контра на Нася Димитрова и грешка на шведките.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Швеция дръпна с 8:4 след няколко грешки от неразбирателство в българския тим. Постепенно България намали пасива си до 11:10 след две поредни страхотни атаки на Нася Димитрова. Шведките си върнаха преднината при 15:11 след атака в аут на Емилия Димитрова и контра от втора линия на Анна Хаак. "Лъвиците" отново намалиха до 17:15 след две грешки на шведските волейболисти и страхотна атака на Ели Василева. Шведките си върнаха предимството при 22:17 при сервис на резервата София Андерсон, а след това спечелиха гейма с 25:21.

Winbet - победата е емоция! (18+)

В началото на третия гейм Швеция поведе с 2:0 след технично отиграване на разпределителката Вилма Андерсон и блокада на Анна Хаак, но България веднага обърна до 3:2 след атака на Гергана Димитрова последвана от контра и страхотен блок на Христина Вучкова. Игратапродължи равностойно до 9:9, след което българските "лъвици" дръпнаха с 11:9 след две отлични блокади на Лора Китипова и Христина Вучкова. Шведките веднага изравниха при 11:11, но България моментално си върнаха предимството при 13:11 след грешки на скандинавките. Разликата стана 15:12 след контра през центъра на Вучкова, а след това 17:13 след успешни атаки на Емилия Димитрова и Ели Василева. "Тре кронур" намали изоставането си при 19:18, а до края геймът бе доста оспорван и в крайна сметка веция спечели с 25:22 след атака на резервата Анна Хелвиг.

Българките поведоха с 3:2 в началото на четвъртата част след ас на Лора Китипова и контраатака на Гергана Димитрова, но играта продължи равностойно до 7:7. След това лека полека националките ни започнаха да градят аванс, който стигна до 15:9 след атака в аут на Изабел Хаак и блокада на Христина Вучкова. Резултатът стана 19:11 след нов блок на Вучкова и страхотна контра от втора линия на Гергана Димитрова, а "лъвиците" запазиха преднината си и спечелиха гейма с 25:14 след нов блок на Христина Вучкова, която прати срещата в решаващ тайбрек.

В началото на тайбрека България взе аванс при 4:2. Равенството обаче беше възстановено при 5:5. Упоритите "лъвици" дръпнаха с 8:6 след страхотна двойна блокада за 8:6. Швеция за пореден път стигна до равенство при 13:13, а борбата точка за точка продължи до 17:17 като двата тима изпуснаха по два мачбола. В крайна сметка Швеция спечели тайбрека с 19:17 след атака на Изабел Хаак и контра на Александра Лазич, за да ликува с 3:2 и да се класира за 1/4-финалите, където ще срещне Нидерландия.

БЪЛГАРИЯ - ШВЕЦИЯ 2:3 (25:12; 21:25; 22:25; 25:14; 17:19)

БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Емилия Димитрова, Елица Василева, Гергана Димитрова, Христина Вучкова, Нася Димитрова - Жана Тодорова-либеро
Старши треньор: Иван Петков

ШВЕЦИЯ: Вилма Андерсон, Изабел Хаак, Александра Лазич, Анна Хаак, Линда Андерсон, Далила-Лили Топич - Софи Сьоберг-либеро
Старши треньор: Еторе Гуидети