Българският национален разпределител Андрей Жеков получи една от най-високите статистически оценки измежду съотборниците си при победата на Галатасарай (Истанбул) с 3:2 гейма (25:18, 23:25, 25:23, 19:25, 15:11) над градския съперник Фенербахче. Дербито бе от 18-ия кръг на турското първенство и продължи 110 минути.

Жеков започна титуляр, но в четвъртата част се контузи и бе изваден от игра. По-късно стана ясно, че травмата му не е сериозна.

"Получих мускулен спазъм на гърба. Нищо сериозно. Просто не играх в петия гейм, нищо ми няма", заяви пред bgvolleyball Жеков.

Съотборниците му доиграха гейма и последвалия тайбрек без него. Плеймейкърът завърши с 6 точки (2 аса, 1 атака, 3 блокади). Топреализатор на мача стана легендарният сърбин Иван Милькович с 25 точки за Фенербахче.

Ден по-рано Бешикташ (Истанбул), отново без българския си диагонал Ивайло Барутов, победи гостуващия Тофаш (Бурса) с 3:0 гейма (25:21, 25:19, 25:16).

В класирането Галатасарай запазва петото си място с 34 точки от 12 победи и 6 загуби. С 4 точки повече, четвърти е отборът на Тодор Алексиев - Истанбул Бююкшехир Беледийеси (Истанбул), а шести е Фенербахче, който вече изостава на 3 точки от Жеков и компания. Бешикташ е на предпоследното единадесето място с 14 точки от 5 победи и 13 загуби.

В следващия кръг на 27 февруари Истанбул ще домакинства на Бешикташ, а Галатасарай ще гостува на Малийе Мили Пиянго (Анкара). Зираат Банкасъ (Анкара) на треньора Пламен Константинов ще бъде символичен гост на съгражданите си от Чанкая Беледийеси Анка (Анкара). /БЛИЦ