Плейофите в НХЛ са в началото на втората си част и вече започна да личи, че част от играчите са пуснали бради. В Европа обикновено сме свикнали от суеверие футболистите да не се бръснат преди мач или до спиране на някаква неприятна серия. В НХЛ също става дума за суеверие, но през годините то се е превърнало в традиция, която се спазва дори от хокеисти, които не вярват в някакви свръхестествени сили. Всички те спират да се бръснат, когато тимът им печели място в плейофите и махат брадите след края на участието на отбора в елиминационната фаза.
 
potvin.jpgБрадите по време на плейофите са въведени от Ню Йорк Айлъндърс в началото на 80-те години на ХХ век, когато тимът в четири поредни години печели Купа Стенли. Бившият капитан на отбора и член на Залата на хокейната слава Денис Потвин (на снимката вдясно) разкрива до известна степен налагането на брадите. „По време на първия кръг от плейофите се случи така, че за пет дни трябваше да изиграем четири мача. Просто така се случи, че никой нямаше време да се обръсне“, признава бившият защитник.
 
Има и друга „теория“ за брадите в Ню Йорк Айлъндърс. По това време в тима играят двама шведи – Стефан Першон и Андерс Калур. Заради това съществува вероятността те да са пренесли модата с брадите от своя сънародник Бьорн Борг, който не се бръсне по време на участието си на тенис турнира „Уимбълдън“. Счита се, че мнозина хокеисти си пускат брада по време на плейофите за подобряване на отборния дух, тъй като само поглед в огледалото е достатъчен на играчите да се сетят, че са във важна фаза на първенството и трябва да се концентрират върху мачовете.
 
По време на плейофите през 2009 г. Детройт Ред Уингс дори използва явлението с лицевото окосмяване на играчите с рекламна цел за участието си в елиминационната фаза. Клубът използва маркетингов лозунг: „Брадите се върнаха“. На финала Детройт загуби от Питсбърг Пингуинс. Повечето от играчите на „пингвините“, включително и собственика Марио Лемьо, си бяха пуснали бради. През същата година сред феновете на НХЛ започна благотворителна кампания, като феновете бяха призовани да си пускат бради по време на плейофите и да даряват пари за различни каузи. За първите четири години бяха събрани два милиона долара.
 
Традицията с брадите по време на плейофите се превърна в мода не само в НХЛ, но и във всички хокейни лиги в Северна Америка, а през годините се пренесе и в силните европейски хокейни шампионати. Явлението беше пренесено и в другите традиционни американски спортове като бейзбол, американски футбол, баскетбол, а дори и при играчи от МЛС, тенисисти и пилоти от Индикар и НАСКАР.
 
Плейофите в НХЛ имат и още две любопитни традиции, но те не са общи, а се отнасят само до определени отбори. Популярното хвърляне на изкуствени октоподи и мишки по време на мачове на Детройт Ред Уингс и Флорида Пантърс не попадат в тази категория, тъй като важат за целия сезон. Тук става дума за „бялата пряспа“ и „червеното море“.
 
cal.jpgПо време на плейофите на НХЛ през 1986 г. Калгари Флеймс играе с Едмънтън Ойлърс, а феновете решават по време на домакинските мачове да носят червените фланелки на тима. Така по трибуните се появява червено море от хора. Вместо традиционното „sea of red“ за явлението по трибуните в Калгари се използва „C of red“, заради буквата „C“ на екипите на тима. През 2004 г. търсенето на червени екипи на Флеймс по време на плейофите е толкова голямо, че компанията производител на фланелките „ССМ“ спира производството на екипи на тима в други цветове. Тази традиция ще може да се види поне още в два домакински мача на Флеймс през този сезон, тъй като тимът се класира за втория кръг на плейофите.
 
тешя_1.jpg„Бялата пряспа“ е въведение на Уинипег Джетс. Тя се ражда през 1987 г. и е отговор на Уинипег на „червеното море“, тъй като Джетс се пада срещу Калгари в плейофите. Феновете са помолени да ходят на домакинските мачове само с бели фланелки и така трибуните се превръщат в подобие на снежна пряспа. Уинипег елиминира Флеймс в шест мача и белите фланелки се превръщат в традиция по време на плейфите. През 1996 г. клубът е купен от американски бизнесмени и преместен в щата Аризона, за да се превърне във Финикс Койотс. Традицията с белите екипи продължава и във Финикс. Когато през тази година новият Уинипег Джетс (бивш Атланта Трашърс) спечели позиция в плейофите, „бялата пряспа“ се появи отново в родното си място за мачовете срещу Анахайм Дъкс. „Патоците“ спечелиха серията с 4:0 и ще трябва да чакаме поне една година, за да може отново да се види „бялата преспа“.
 
ВЕСЕЛИН РУСИНОВ, БЛИЦ