Световният шампион Финландия се класира за полуфиналите на планетарния шампионат по хокей на лед, след като се наложи с 3:2 над САЩ.

Йесе Йоенсу вкара победния гол за финландците девет секунди преди края. Той откри и резултата в средата на втория перид, но Кайл Палмиери бързо изравни. Боби Райън добави втори гол за американците в началото на третата третата част.

Мико Койву от Минесота Уайлд изравни резултата 6:58 минути преди края, а след това дойде и попадението на Йоенсу, който играе за Ню Йорк Айлъндърс в НХЛ. На полуфиналите Финландия ще играе с Русия.

Другият домакин на световното първенство Швеция отпадна след загуба с 3:4 от Чехия. Милан Михалек вкара победния гол за чехите 29 секунди преди края. Съперник на чехите на полуфиналите ще бъдат техните съседи от Словакия.