Отборът на Финландия по хокей на лед за мъже стартира с убедителна победа участието си на Олимпиадата във Ванкувър. Скандинавците, които спечелиха сребърните медали на Игрите в Торино през 2006 година, разбиха Беларус с 5:1 в първи мач от група “С”.

Отделните периоди завършиха при резултат 2:0, 1:1, 2:0. Финландците имаха тотален превес на леда и отправиха общо 45 удара срещу само 12 за съперника.

Оли Йокинен даде преднина на скандинавците в 4-ата минута на първата третина, а в 18-ата Никлас Хагман удвои.

В началото на втората третина беларусите върнаха едно попадение и намалиха резултата до 1:2. Сергей Костисин реализира попадението за Беларус. Едва в 17-ата минута на втората третина Финландия стигна до 3:1 след попадение на Никлас Хагман, а още преди да изтече първата минута на последната част Валтери Филпула вкара за 4:1. Крайното 5:1 направи Ярко Рууту в 13-ата минута на третата третина./БЛИЦ