Домакинът на световното първенство Германия постигна целта си за турнира – участие на четвъртфиналите. Това стана факт в последния мач на тима в Група „А“, където беше постигната драматична победа с 4:3 след дузпи над Латвия. Двубоят беше директен спор за последното място в Топ 8 на шампионата, тъй като двата тима бяха с равен брой точки.

Немците изтърваха аванс от два гола, а след това стигнаха до продължения и дузпи след изравнително попадение на Феликс Шуц за 3:3 само 33 секунди преди края на редовното време. Давид Волф и Денис Зайденберг също бяха точни за Германия. Гунарс Скворцовс, Янис Спруктс и Андрис Джеринш се разписаха за Латвия. Фредерик Тифелс единствен вкара при дузпите и класира Германия за четвъртфиналите.

Канада – съперникът на немците в следващата фаза, приключи участието си в Група „В“ с победа с 5:2 над Финландия. Мич Марнър завърши с два гола и една асистенция за успеха. Колтън Парайко и Брейдън Поинт добавиха по едно попадение и едно голово подаване. Мат Дюшен също се разписа за „кленовите“, които финишират на първо място в групата. Ате Охтамаа и Яни Лаюнен се разписаха за финландците, които след тази загуба останаха на четвъртото място в групата и на четвъртфиналите ще играят срещу САЩ.