Звездата на канадския хокей Сидни Кросби донесе олимпийската титла на родината си, след като се разписа в продължението за победата на „кленовите листа” с 3:2 над САЩ на финала.

Попадението на Кросби дойде 7:40 минути след началото на допълнителната част, която се наложи да бъде изиграна, след като американецът Зак Парис вкара за 2:2 24,4 секунди преди края на редовното време.

Попадението на Кросби падна от долната част на левия кръг, като шайбата мина покрай вратаря на САЩ Райън Милър, който бе определен за най-полезен играч на хокейния турнир във Ванкувър.

С този успех Канада не само си отмъсти на американците за загубата с 3:5 преди седмица в груповата фаза, но и спечели осмата олимпийска титла в хокея на лед ”. Това бе 14-и златен медал за домакините от Олимпиадата – най-много от всички страни участници./БЛИЦ

САЩ – Канада 2:3 след продължение
0:1 Тоус (асистенция на Ричардс), 12:50
0:2 Пери (Гецлаф, Кейт), 27:13
1:2 Кеслър (Кейн), 32:44
2:2 Парис (Лангенбрюнер, Кейн), 59:35
2:3 Кросби (Игинла), 67:40