Канада затвърди огромната си доминация на световното първенство по хокей на лед в Чехия, след като разби Русия на финала с 6:1. Така „кленовите листа“ стигнаха до 25-ата си световна титла и първа от 2007 г. насам.

След равностойна първа част, завършила с един гол преднина за Канада, северноамериканците си осигуриха световната титла във втората третина, когато вкараха три гола във вратата на Сергей Бобровски.

Тайлър Енис, Коуди Ийкин, Сидни Кросби и Клод Жиру се отличиха с по един гол и една асистенция. Точни за успеха бяха още Тайлър Сегуин и Нейтън Макинън. Руснаците успяха да вкарат гол едва в средата на третата част, когато изоставаха с 0:6. Точен беше Евгени Малкин.

Вратарят на Канада Майк Смит нямаше особено голяма работа в мача, тъй като „сборная“ отправи едва 12 удара към вратата и той завърши с 11 спасявания. Бобровски допусна шест попадения, но отрази 31 удара.

С тази световна титла Сидни Кросби влезе в Тройния златен клуб. В него членуват хокеисти и треньори, спечелили олимпийското злато, световната титла и Купа Стенли. Кросби става първият хокеист, спечелил тези отличия като капитан.

„Кленовите листа“ завършиха световното първенство без загубена точка – 10 победи в редовното време. Сред успехите освен 6:1 над Русия на финала имаше и 6:1 над Латвия, 10:0 срещу Германия, 7:2 над Швейцария, 10:1 над Австрия и 9:0 срещу Беларус.

Заради безапелационния си триумф от 10 победи на световното първенство Канада получи бонус от един милион швейцарски франка, който беше предварително обещан от италианска компания, спонсор на турнира.