Мартен Фуркад спечели първата индивидуална титла от Световното първенство по биатлон в Руполдинг (Германия). Французинът триумфира в спринта на 10 километра с време 24:18.6 минути. Успехът е важен за него, тъй като той се пребори с големия си конкурент Емил Хегле Свендсен и увеличи аванса си пред норвежеца в класирането за Световната купа.

За по-малкия брат Фуркад това е втора световна титла, като той е шампион в преследването от надпреварата преди година. Медалът е общо четвърти за 23-годишния състезател и втори пореден в спринт след сребро през 2011-а.

Свендсен остана със сребро, което е най-доброто му класиране в спринт на подобен форум. За него това е втори медал в Руполдинг след златото в смесената щафета и общо 11-о отличие от шампионат на планетата.

Интересно е, че двамата направиха по две грешки в стрелбата, но отново демонстрираха, че нямат конкуренция в бягането и финишираха на първите позиции.

Трети без грешка на рубежа остана Карл Йохан Бергман. Шведът беше затруднен от по-задната позиция, тъй като слънчевото време направи пистата тежка за състезателите.

Българите се провалиха на стрелбището. Лидерите на тима ни Михаил Клечеров и Красимир Анев направиха по 3 грешки от 10 мишени и са 49-и и 52-и. С два пропуска Владимир Илиев е 57-и. Тримата ще имат шанс да участват в преследването. Мирослав Кенанов свали всички мишено, но със слабо бягане остана 61-и.

Франция регистрира успешно представяне, като Симон Фуркад е пети, а Алексис Бьоф - девети. Швеция също има трима предсатвители в топ 10 - третият Бергман, шестият Фредрик Линдстрьом и седмият Бьорн Фери. Разочароващо е представянето на норвежците, като Краля на биатлона Оле Ейнар Бьорндален е 21-и с три пропуска на рубежа, а носителя Световната купа за миналия сезон Тарей Бьо едва 17-и.

Норвегия все пак има утеха със среброто на Свендсен, а Русия записа пълен провал. Евгений Гараничев и Антон Шипулин са 12-и и 13-и, Евгени Устюгов е 30-и, а Андрей Маковеев с още 3 места назад.