Русия елиминира олимпийския шампион Канада от световното първенство по хокей на лед, след като записа победа с 2:1 на четвъртфиналите. “Сборная” ще спори с Финландия за място на финала на турнира в Словакия.

Това бе първата загуба на “кленовите листа” на Световното през тази година, докато руснаците претърпяха поражения от Германия, Финландия и Чехия в двете групови фази преди елиминациите.

Джейсън Спеца откри резултата във втория период, след като при контраатака пое шайбата на синята линия след пас на Алекс Пиетранджело. Алексей Кайгородов изравни в средата на третата част, а по-малко от 8 минути преди края Иля Ковалчук донесе победата на “сборная”. Руският вратар Константин Барулин отрази 36 удара, докато канадският му колега Джонатан Берние направи 18 спасявания.

Русия победи Канада за втора поредна година на четвъртфиналите на световно първенство, като през миналата година записа успех с 5:2. “Сборная” преследва 26-ата си световна титла, като на финалите през 2008 и 2009 г. победи “кленовите листа”.

Ярко Имонен вкара два гола за успеха на Финландия с 4:1 над Норвегия и класира тима си за полуфиналите. За последно скандинавците взеха медал от световно първенство през 2008 г., когато завоюваха бронза.

Кен Андре Олимб даде изненадващ аванс на Норвегия след гол от дузпа 3:56 минути след началото на втората част. Имонен даде началото на финландския обрат само две митути по-късно, а Туомо Рууто изведе тима си напред в резултата.

Имонен добави още едно попадение, а Яни Лаюнен оформи крайния резултат. Първите три финландски гола паднаха при числено предимство, а вратарят на тима Петри Веханен спаси 37 удара.

Ярко Имонен е лидер в голмайсторската листа на световната първенство със 7 попадения, едно повече от съотборника си Туомо Рууту./БЛИЦ