САЩ грабна световната титла по хокей на лед за младежи, след като срази миналогодишния шампион Швеция с 3:1 на финала на турнира в руския град Уфа.

Скандинавците поведоха с попадение на Филип Сандберг в началото на втората третина при ситуация с числено превъзходство на леда. След това Роко Грималди обърна развоя на мача с две шайби в рамките на едва три минути. Той изравни с техничен удар при заобикаляне на мрежата, а след това пренасочи изстрел на Джейкъб Труба от синята линия за 2:1.

Шведите изкараха своя вратар 1:42 минути преди финалната сирена, но не успяха да се възползват от численото предимство, а Винс Трохек оформи крайното 3:1 на празна мрежа.

Вратарят на американците Джон Гибсън отрази 26 шайби и след финала получи наградата за най-полезен играч на турнира.