Альона Савченко и Робин Шолкови спечелиха петата си световна титла на шампионата по фигурно пързаляне в Сайтама (Япония), пише Красивата страна на спорта. В последното състезание в съвместната си състезателна кариера немците спечелиха златния медал по категоричен начин, след като останаха трети на Олимпиадата. Ксения Столбова и Фьодор Климов останаха втори, а трети за втора поредна година са Мегън Дюамел и Ерик Радфорд.

Интересно е, че Альона и Робин станаха втората най-успешна спортна двойка в историята на световните първенства. Безспорната номер 1 е Ирина Роднина (Русия) с 10 поредни титли (4 с Алексей Улянов и 6 с Александър Зайцев). По 4 имат Екатерина Гордеева/Сергей Гринков (Русия), Людмила Белоусова/Олег Протопопов (Русия), Барбара Вагнер/Робърт Пол (Канада), Макси Гербер/Ърнст Байер (Германия) и Емилия Ротер/Ласло Солаш (Унгария).

Савченко и Шолкови събраха 224.88 точки за двете си програми. Във волната „Лешникотрошачката“ те бяха безгрешни, като единственото колебание беше при единия паралелен скок, когато изпълниха само единичен аксел. Робин със сигурност прекратява кариерата си, а Альона беше обявила, че може да продължи с нов партньор.

Със силна волна програма Столбова и Климов от трети се качиха за втората позиция с 215.92 точки. В тяхното „Семейство Адамс“ имаше леки колебания, които бяха компенсирани с високата сложност. Трети отново са канадците Дюамел и Радфорд. След хубава волна програма те спечелиха трето място и се наредиха четвърти в крайното класиране. Пети и шести са китайците Ченг Пенг/Хао Занг и Вейджин Сю/Конг Хан.

Топ 10 допълват Вера Базарова/Юри Ларионова и Юлия Антопова/Нодари Майсурадзе (Русия), Стефания Бертон/Ондрей Отарек (Италия) и Ванеса Джеймс/Морган Сипр (Франция).